Archive for Maj, 2009

Śledzenie osób wchodzących z kanałów na stronę

Każdy szanujący się blog (i nie tylko, „zwykłe” strony często też) udostępnia swoim odwiedzającym kanał RSS/Atom. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – wystarczy dodać adres takiego kanału do swojego czytnika RSS, i już można śledzić co nowego pojawia się na stronie, bez konieczności codziennego wchodzenia na nią aby sprawdzić czy pojawił się nowy wpis. O ile przy blogach aktualizowanych codziennie (lub prawie codziennie) nie jest to problemem, o tyle przy tych rzadziej aktualizowanych jest to już strata czasu.

Read the rest of this entry »

WordPress 2.8 nadchodzi!

Jeżeli nic się nie zmieni, to już za cztery dni (31 maja) możemy się spodziewać wydania nowej wersji WordPressa, tym razem opatrzonej numerkiem 2.8. Wersja beta 1 została wydana 16 maja, a beta 2 (obecnie najnowsza) – 23 maja. Nowa wersja zawiera sporo zmian w stosunku do poprzedniej – nie ma się zresztą czemu dziwić, w tym momencie jest już 733 tickety które zostały zamknięte i pojawią się w nowej wersji. Lista zmian też jest imponująca – u mnie na laptopie lista zmian ciągnie się przez 9 ekranów. Jeżeli jesteście zainteresowaniu to całą tą listę znajdziecie tutaj. Od razu uprzedzam że jest ona po angielsku :)

Read the rest of this entry »

Jak subskrybować komentarze bez komentowania

Jeżeli prowadzisz swojego bloga to zapewne znasz wtyczkę Subscribe to Comments, która pozwala na subskrybowanie komentarzy do wybranych postów na blogu. Wtyczka ta posiada jednak pewną wadę – aby zasubskrybować komentarze do wybranego postu, trzeba dodać nowy komentarz. Jest to oczywiście wygodne dla właściciela bloga, ale niekoniecznie już dla jego czytelników – nie każdy chce się wypowiadać, albo po prostu nie ma nic sensownego co mógłby napisać. Na szczęście istnieje też możliwość subskrybcji bez konieczności komentowania.

Read the rest of this entry »

Zmiana formatu linków na blogu

Jakiś czas temu pisałem o odkrytych błędach w WordPress’ie. Choć minęło już sporo czasu (to będzie już trzy miesiące), poprawki do nich nadal nie zostały zaakceptowane. O ile poprawka do drugiego z nich (trochę inna niż moja) została zaakceptowana i prawdopodobnie wejdzie do wersji 2.8, o tyle pierwszy z nich (ten z przecinkiem w adresie) dalej czeka. Ostatnio nawet goście od WP stwierdzili że ostatnia zaproponowana wersja poprawki wprowadza zbyt duże zmiany i przesunęli ją do 2.9.

Read the rest of this entry »

Bye bye iq.pl, witaj prohost.pl!

Jeszcze do niedawna miałem kilka stronek postawionych na serwerze iq.pl (shared). Pomimo tego że jest to jeden z serwerów „z wyższej półki”, praktycznie od początku nie byłem z niego zadowolony. Dlatego też już dawno zdecydowałem o przeniesieniu się na serwer prohost.pl. Z braku czasu jednak szło mi to opornie – dopiero ostatnio, zmuszony przez spamerów i dobiegającą końca umowę (w tej kolejności) przeniosłem ostatecznie wszystkie swoje zabawki do konkurencji.

Read the rest of this entry »