Ulotkowy SPAM

Od jakiegoś już czasu planowałem napisać coś w tym temacie. Do napisania tego wpisu ostatecznie sprowokował mnie wpis na blogu „Reklama świetna i szpetna„, gdzie Pracus przy okazji opisywania ulotek poprosił o własne komentarze na ich temat.

Z mojego punktu widzenia ulotki są „złem koniecznym”, a co za tym idzie ich wydawcy raczej na mnie nie zarobią. Zresztą ja im tego nie ułatwiam – jeżeli widzę osobę na ulicy która rozdaje ulotki, to zazwyczaj ją omijam, ew. mówię „Dziękuję” zanim zdąży ona wyciągnąć do mnie rękę z ulotką.

Poza ulotkami rozdawanymi na ulicach są jeszcze ulotki wrzucane do skrzynek pocztowych i dostarczane pod drzwi mieszkań. Te ulotki też zwykle wyrzucam do kosza, nawet na nie nie patrząc (patrzę tylko tak długo aby móc rozróżnić czy to list, awizo z poczty czy kolejna kolorowa ulotka).

Czasami jednak trafiają się ulotki, na które zwrócę większą uwagę. Są to ulotki gdzie ich projektanci zastosowali niestandardową formę, co pozwoliło im się wyróżnić wśród tego całego ulotkowego śmiecia. Najprostszą taką metodą jest chyba przygotowanie zamiast klasycznej ulotki zaproszenia do skorzystania np. z oferty czy wzięcia udziału w nowej promocji, włożenie go do koperty i w takiej postaci dostarczenie do skrzynek pocztowych.

Odmianą powyższej wersji jest skorzystanie z pocztówek. Pamiętam że raz w okolicach Dnia Kobiet w skrzynkach pocztowych znalazły się ulotki – pocztówki ze zdjęciem róży z jednej strony, które na odwrocie miały w miejscu na życzenia tekst reklamowy.

Ostatnią ciekawą formą ulotek z którą  miałem okazję się spotkać są ulotki udające że nie są ulotką, a czymś innym. Raz znalazłem w skrzynce ulotkę, która na pierwszy rzut oka wyglądała na jakieś oficjalne pismo ze spółdzielni mieszkaniowej (choć to też było trochę nietypowe, bo takie pisma zazwyczaj są dostarczane osobiście, i ich odbiór trzeba potwierdzić podpisem). Innym razem w skrzynce znalazła się ulotka udająca awizo z poczty – tą ulotkę jeszcze gdzieś mam, wrzucę ją kiedyś tutaj na bloga.

Podsumowując: jeżeli chcesz skutecznie dotrzeć do mnie ze swoją ofertą stosując ulotki, musisz nadać im nietypową formę. Innej drogi nie ma (no chyba że do najbliższego kosza :)).

This entry was posted on niedziela, Październik 26th, 2008 at 11:02 and is filed under Marketing, Reklama. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

11 komentarzy do “Ulotkowy SPAM”

 1. pracus Says:

  trackback dziala, dziala, tylko musze zaakceptowac :)

 2. SirZooro Says:

  No tak, to wiele tłumaczy :)

 3. Adas Says:

  Według mnie to w ogóle jest wyrzucanie pieniędzy – takie wciskanie ulotek na ulicy, przecież to wszystko ląduje w koszu. Ulotka ma sens jak jest rozdawana wśród zainteresowanych, a najwyższą skuteczność ma gdy ją sobie ami wezmą np. z półki w aptece, banku itp.

 4. Advert Says:

  Szczerze powiedziawszy nie cierpię ulotek, gdy patrzę jak moja skrzynka pocztowa jest tym zapchana to zbiera się we mnie ochota na wiadomość do odpowiednich służb. To gorzej niż spam mailowy.
  Ulotki dla zainteresowanych – tak. Ulotki wciskane na chama – nie!

 5. Misia Says:

  No tak, zgadzam się z Wami – wciskanie ulotek na ulicy nie ma sensu – taka reklama do nikogo nie trafi. Z drugiej jednak strony ulotka w aptece /jak napisał adaś/ może kogoś zainteresuje.
  z jeszcze innej beczki to ulotka reklamowa jest najtańszą formą reklamy – wiele osób korzysta z nich bo droższe formy promocji są po prostu za drogie

 6. Reklamator Says:

  Ja korzystam z ulotek bardzo chetnie – jest to tania i efektywna forma reklamy. Zgadzam się jednak, że wciskanie ich na chama nie jest dobrym sposobem – są wtedy raczej nieefektywne i zazwyczaj zaśmiecają okolice.

 7. Michał Witkowski Says:

  Zgadzam się z Tobą, u mnie cała klatka jest zasypana ulotkami, zanim dojdę do skrzynki już wiem co jest w środku. Średnio wygląda to tak, 10 ulotek i 2 listy, wygrzebuje listy a ulotki do śmieci, nawet na nie, nie spojrzę.

 8. Ulotki Says:

  Witam. Z tymi pocztówkami chciałem dodać od siebie że niektóre firmy stosują je masowo do odzyskania długów od swoich klientów mam na myśli agencje windykacyjne :)

 9. mamonia38 Says:

  Zgadza się zgadza. Ja ostatnio dostałam kopertę, a w niej fajny pomysł na dotarcie do klienta. Hasło typu nie myśl o niebieskich migdałach, a w środku woreczek z kilkoma migdałami w niebieskiej lukrowej polewie(oczywiście do zjedzenia). Miłe zaskoczenie i fajny pomysł wykonania reklamy.

 10. Kamil Says:

  ja tam zerkam zawsze i jak coś ciekawego to czytam

 11. maruder;) Says:

  Ulotki… osobiście uważam, że to jedna ze skuteczniejszej formy reklamy i nie wspominam już o telewizji bo niewielu na taką reklamę stać. Wracając do ulotek to wystarczy dobrze wybrać grupę docelową a dodam tylko, że najbezsensowniejsze jest pchanie masy ulotek do skrzynek na listy. Kto to czyta??!!

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: