Wyświetlanie właściwości linków i obrazków w FireFox’ie 3.6

W ostatnich dniach zrobiłem aktualizację mojego FireFox’a z wersji 3.5.x na 3.6. Ogólne wrażenia z nowej wersji mam dobre – nie ma jakiś znaczących problemów w porównaniu z 3.5. Wydaje się też działać trochę szybciej (nie sprawdzałem tego dokładnie). Dobre wrażenie psuł jedynie fakt, że z menu kontekstowego pojawiającego się po kliknięciu prawym przyciskiem na linku albo obrazku znikła opcja „Właściwości”.

O ile braku opcji wyświetlania właściwości dla obrazków właściwie nawet nie zauważyłem, o tyle jej brak dla linków był dla mnie dość irytujący. Osobiście często sprawdzam gdzie dokładnie link prowadzi najeżdżając na niego kursorem myszki, i patrząc co się wyświetli w pasku statusu. Długie linki nie mieszczą się tam jednak, i widać tylko początek – wtedy zwykle otwierałem właściwości linku żeby go dokładnie obejrzeć. Ponieważ jednak opcja pozwalająca je wyświetlić znikła z FireFox’a 3.6, musiałem się posiłkować inną metodą – używałem opcji „Zbadaj element” z FireBug’a. Działało to, ale nie było tak wygodne w użyciu jak opcja Właściwości.

Ostatecznie zdecydowałem się zalogować błąd do FireFox’a. Jak się okazało, ta opcja została usunięta celowo, w celu poprawienia jakiegoś innego błędu (chociaż jak to ktoś skomentował, było to jak w znanym dowcipie: „- Boli mnie głowa. – Jak mnie kiedyś bolał ząb, to go wyrwałem.”). Na szczęście ktoś zauważył że niektórym ludziom ta opcja będzie nadal potrzebna, i napisał plugin Element Properties. W jest opisie jest że powstał on na bazie kodu, który został usunięty z FireFox’a 3.6 (z małymi zmianami). Ściągnąłem go więc i zainstalowałem – działa :). Jeżeli więc zastanawiasz się gdzie podziała się w FF3.6 opcja Właściwości dla linków i obrazków, polecam instalację tego pluginu,

This entry was posted on wtorek, Luty 23rd, 2010 at 13:51 and is filed under Inne. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

15 komentarzy do “Wyświetlanie właściwości linków i obrazków w FireFox’ie 3.6”

 1. required Says:

  Po polsku w miejscowniku „Firefox” odmienia się „Firefoksie”. Żadne apostrofy.

 2. EkleErs Says:

  Dzieki juz myslalem ze bede musial sie pozegnac z firefox’em

 3. Marcin Says:

  Naprawdę bardzo przydatna wskazówka do nowego FF ponieważ sam się zastanawiałem gdzie się podziały właściwości odnośnika :)

 4. Pogoda lublin Says:

  Nie długo będzie firefox 4 ! Firefox 3,6 na mac jest strasznie wolny… Wole używać Chrome :)

 5. Kaszub Says:

  Sam do tych spraw używam wtyczek, zarówno w FF jak i w Chrome. Ten drugi jest jednak w tych sprawach strasznie niewygodny. W FF wystarczyło wybrać właściwości obrazka, aby dowiedzieć się np. o jego pożądanej rozdzielczości. W Chrome zrezygnowano z tego rozwiązania – dlaczego?

 6. Adam Says:

  W sumie mi to też przeszkadzało na początku – zacząłem zaznaczać linki i klikać „pokaż kod zaznaczenia”. W sumie się przyzwyczaiłem, no ale mniej wygodne. Jeżeli sprawdzasz głównie „rel” w tych właściwościach, czy link ma nofollow, to polecam plugin SearchStatus – jest opcja zaznaczania linków z nofollow – od razu widzisz, czy mają nofollow czy nie.

 7. Marcin Says:

  Też miałem z tym problem, który do dzisiaj zostawał nierozwiązany. Piwo dla Ciebie.

 8. Jacek Says:

  W sumie można powrócić do poprzedniej wersji FF, aby skorzystać z tej funkcji.

 9. Rob Says:

  W wersji 4.0 już nie ma takich problemów. Twórcy znacznie usprawnili i poprawili wiele rzeczy, w tym interface. Opcja sprawdzania właściwości obrazków wróciła na dawne miejsce :-) Póki co nie myślę o zmianie przeglądarki.

 10. Led Says:

  Obecnie jest opcja odnośnie obrazków „Pokaż informacje o obrazku”, ale w starych wersjach mimo wszystko było to rzeczywiście lepie rozwiązane. Mamy teraz 5.0 a dalej nikt nie uznał, że właściwości linku mogą być przydatne, może by warto gdzieś tam napisać w sugestiach dla FF.

 11. Maksymilian Says:

  Czy u Was też w FF 3.8 doinstalowała się wtyczka Yandex TYC w zamian SEO Quake?

 12. Tomasz Says:

  Wpis dość nieaktualny. Warto było by odświeżyć blog, bo stare wpisy dość ciekawe.

 13. płyta chodnikowa Says:

  Kwestia dziwnych dodatków typu seo quake itd – po 3 odpytaniach wyskakuje captcha także nie wiem czy jest to takie super narzedzie do zbadania konkurencyjności w serp-ach – do tego są łatwiejsze rozwiązania. Poza tym seo quake nie podaje aż tak dobrych, a przede wszystkim znaczących i ważnych wyników.

 14. Strzegomski Says:

  W ogóle po ostatnim update FireFox mnie zirytował. Miałem pięknie dograne wtyczki, a przez nowy theme wszystko mi się porozjeżdzało, nie widzę na pasku menu czy pasku stanu (który i tak musiałem doistalować!) ikonek od wtyczek. Okropny cios dla userów FF na korzyść chrome.

 15. Dariusz Says:

  Firefox albo nie nadąża albo celowo maści interfejs. Był przez tyle lat idealny. Masa pluginów się tam mieściła w dolnym pasku statusu, który teraz wywalili…

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: