Piramida linków jako zaplecze pozycjonerskie

Niedawno wpadłem na wpis na blogu Yatsa dotyczący piramidy linków, czyli metody linkowania stron spod znaku Back Hat. Co nieco o tej metodzie (a dokładniej o wynikach jej stosowania) napisał też gniotek u siebie. Postanowiłem się więc dokładniej przyjrzeć tej metodzie, i dostosować ją do swoich potrzeb.

Jak wspomniałem wcześniej, metoda jest spod znaku Black Hat, i jej głównym celem jest stosowanie takiego sposobu linkowanie aby wartościowe strony na których się zarabia nie ucierpiały na skutek stosowania różnych podejrzanych metod linkowania. Podstawowym założeniem jest że kara od Google za sposób linkowania może przejść co najwyżej na sąsiednią stronę. Ponieważ stosowanie SWL do linkowania stron też jest obarczone pewnym ryzykiem, warto się dokładniej przyjrzeć na czym polega piramida linków.

W wersji oryginalnej wszystkie strony zaplecza zostały podzielone na cztery grupy, tworzące cztery poziomy piramidy. Poziom 1 (podstawa piramidy) stanowią strony stawiane na darmowych hostach, bez żadnych reklam, będące linkowane skąd się da i jak się da, zgodnie z zasadą „link to link”, i im więcej inków tym lepiej (oczywiście trzeba też uważać, by nie przesadzić i nie zarobić za spamowe linkowanie bana). Drugi poziom piramidy to nieco lepsze strony stawiane na tanich hostingach, również bez reklam, linkowane z poziomu 1 i za pomocą kupowanych tanich linków. Poziom 3 to dobre strony tematycznego zaplecza, linkowane z poziomu 2, i za pomocą lepszych linków z zewnątrz. Szczyt piramidy (czyli poziom 4) tworzą naprawdę wartościowe strony, które mają za zadanie zarobić na całą piramidę. Są one linkowane z poziomu 3, i za pomocą wartościowych linków zewnętrznych. Ogólnie zasadą jest linkowanie tylko w górę pomiędzy sąsiednimi poziomami, i brak linkowania wewnętrznego. Bardzo wskazane jest też unikanie używania produktów Googla (Analytics, AdSense, AdWords), z wyjątkiem może najwyższego poziomu.

W przypadku wykorzystania SWL jako jednego z podstawowych źródeł linków sytuacja się nieco zmienia – po pierwsze wykorzystanie darmowych hostów jest tutaj bardziej ograniczone (poza tym nie są one tak pewne jak te za które się zapłaci), po drugie SWL gdzieś trzeba zainstalować (jeżeli nie che się kupować punktów). Mając to na względzie zmodyfikowałem odpowiednio całą strukturę:

Schemat linkowania typu Piramida linków

W mojej wersji każdy poziom piramidy (oprócz najwyższego) podzieliłem na trzy części; zmieniłem też sposób numerowania – liczenie od góry do dołu wydaje mi się tutaj bardziej odpowiednie. Ogólna zasada budowy jest jednak podobna – linkujemy tylko ku górze. Ze względu na konieczność zainstalowania SWL strony na każdym poziomie podzieliłem na dwie grupy: te na których jest SWL (lewa kolumna, strony A) i te bez (kolumna prawa, strony B). Strony z lewej służą do instalacji SWL, i są z nich delikatnie linkowane – głównie po to aby nabrały site i jakiegoś niewielkiego PR (za to są dodatkowe punkty). Za zdobyte punkty linkuje się strony po prawej. Dobrym rozwiązaniem będzie też jeżeli strony te będą tematycznie powiązane ze stronami na samej górze.

Podstawę piramidy (strony 4A) stanowią strony stawiane pod site, czyli wszelakie senniki, śpiewniki, opisy gg i inny podobny badziew. Na nich można zainstalować w zasadzie każdy SWL który je przyjmie – ja planuję stosować Linkme Slim, Seomatic i ew. Gotlink. Strony 4B są to z kolei niewielkie strony, które są z tych SWLi linkowane. Wszystkie te strony warto też podlinkować z innych źródeł – tutaj mile widziane będą Addery i inne podobne zabawki. Strony te nie powinny być linkowane między sobą. Do zaindeksowania ich należy użyć punktów z SWL, ew. na początek linków z innych stron (od czegoś trzeba zacząć).

Drugi od dołu poziom stanowią nieco lepsze strony. Tutaj dobrze pasują niewielkie strony, mające np. po 15 podstron. Na stronach 3A należy zainstalować nieco lepsze SWLe – mam tutaj na myśli Linkme Elite i Statlink. Za zdobyte punkty należy linkować strony z grupy 3B. Strony na tym poziomie trzeba też podlinkować ze stron z warstwy 4 – najlepiej 4A do 3A, i 4B do 3B. Podobnie jak wcześniej, strony te nie powinny być linkowane między sobą. Wszystkie strony na tym poziomie można też podlinkować z nieco lepszych precli i katalogów, można też się powymieniać linkami.

Kolejnym poziomem jest poziom 2 – te strony mają stanowić wartościowe tematyczne zaplecze dla głównych pozycjonowanych stron. Strony 2A warto dodać do Statlink Gold – kryteria przyjmowania stron do niego są dość ostre, więc można tam też znaleźć lepsze strony. Za zdobyte punkty należy linkować strony 2B, i ew. główne pozycjonowane strony. Strony te można też dodać do dobrych katalogów i precli, można też się wymieć linkami z dobrymi stronami. Na tym poziomie dopuściłem też niewielkie linkowanie wewnętrzne.

Szczyt piramidy stanowią nasze najważniejsze strony, które mają za zadanie zarabiać na całą strukturę. Są one linkowane z poziomu 2 (strony 2A i 2B), można też dorzucić trochę linków z Statlink Gold. Mile widziane tutaj będą też wpisy w porządnych katalogach i preclach, jak również linki z innych dobrych stron.

Na koniec jeszcze jedna propozycja modyfikacji. Obecna struktura zakłada że strony w kolumnie B są osobnymi stronami. W celu redukcji kosztów możesz jednak zastanowić się nad dodaniem do stron w kolumnie A dodatkowej podstrony (lub subdomeny), która nie miałaby zainstalowanego SWL, a która byłaby z niego linkowana. Takie rozwiązanie wydaje mi się warte zastosowana na dwócj najniższych poziomach. Na tak stworzonych podstronach/subdomenach byłyby umieszczane linki do stron z kolumny B wyższego poziomu. Można by tam też dodać link do strony głównej witryny (strony z kolumny A) – w tym przypadku to pomoże wzmocnić całą lewą kolumnę.

This entry was posted on środa, Styczeń 20th, 2010 at 21:00 and is filed under Pozycjonowanie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

26 komentarzy do “Piramida linków jako zaplecze pozycjonerskie”

 1. gniotek Says:

  No, no no – naprawdę porządny opis. Moje pytanie tylko: ile to wszystko będzie – albo już kosztowało?:) W teorii wszystko ładnie, ale jak z praktyką i finansami?:)

 2. Jarek Says:

  Swego czasu też rozpisałem sobie piramidkę, ale oczywiście pomysł upadł na etapie skończenia części teoretycznej ;)

  „Postanowiłem się więc dokładniej przyjrzeć tej metodzie, i dostosować ją do swoich potrzeb.”

  Jak długo testowana? Czy możemy liczyć na podzielenie się wynikami?

 3. SirZooro Says:

  @gniotek: dzięki :). Co do ceny – ona oczywiście zależy od wielkości zaplecza. Ja w tym celu zamierzam wykorzystać już posiadane domeny zaplecza, odpowiednio dostosować schemat linkowania i utworzyć na nich nowe strony.

  @Jarek: dokładnie takiej struktury jeszcze nie testowałem – do tej pory moja struktura była uproszczona: strony pod SWL emitowały linki, a za zdobyte punkty częściowo linkowałem te strony (żeby były zaindeksowane), a resztę przeznaczałem na linkowanie zaplecza tematycznego, z którego linkowałem właściwe strony. Teraz postanowiłem to jednak bardziej uporządkować.

 4. SEO blog Says:

  Wygląda to nieźle, sam stosuje podobną piramidę i jestem zadowolony z efektów.

 5. smycze Says:

  Wlasne zaplecze ma moc wtedy gdy kazda strona stoi na innym C klasowym IP, jesli jest inaczej to nadaje sie tylko do stawiania SWL i sprzedazy punktow niestety, w PL robi sie bagno jesli chodzi o tematy zapleczowe, google ma juz na te nasze techniki „oko”

 6. Sklep z zabawkami Says:

  Trzeba przyznać, że porządny opis. Szkoda tylko, że w seo nie da się precyzyjnie obliczyć, np. żeby trafić do top3 na frazę x z domeną y muszę zrobić określone zaplecze.
  Z drugiej strony osoby związane z seo mogą się czuć jakby posiadali wiedzę tajemną :D

 7. pozycjonowanie Says:

  moim zdaniem przy takim schemacie finanse by wykończyły i nie przyniosłyby adekwatnych efektów, bardzo ważne są wartości stron i ich umiejscowienie w schemacie.

 8. Marcin Says:

  Jakie polecacie darmowe hosty pod pierwszy poziom? hm??

 9. Paweł Says:

  Jestem sceptyczny do stwierdzenia ,że poziom czwarty utrzyma całe zaplecze. pomysł linkowania bardzo ciekawy.

 10. SirZooro Says:

  Kto wie, jakby tak przywalić na ten 4 poziom linkami to może i by się dało. Znacznie lepiej jednak podlinkować dodatkowo strony na każdym poziomie, tak jak to jest w opisie.

 11. Marcin Says:

  Jakie polecacie darmoewe hosty pod pierwszy poziom? hm??

 12. Jacek Says:

  Ciekawie to wszystko rozpisane.
  Niestety budowa pewnie pracochłonna, z pomocą na pewno przyjdą seohostingi.
  Jedno mnie ciekawi (bo z seo już tak się nie przyjaźnie jak kiedyś).
  Faktycznie opłaca się jeszcze stawiać śmieciary (senniki itp), nie wylatują z indeksu?
  I korzystać z addera? przecież Gogole oficjalnie miało skończyć z qlwebami już kilka grubych lat temu (co nie przekłada się na ilość stawianych katalogów).

  Czekam na jakieś info co do skuteczności tego rozwiązania :)

 13. dark Says:

  Fajną grafikę i strategię linkowania przedstawił zgred na forum Pio, warto tam zajrzeć.

 14. Marcin Says:

  Sposób raczej skuteczny jednak ja do strony 1 nie linkowałbym z żadnego swl-a dla pewności :)

 15. Lms Says:

  Osobiście nie widzę nic przeciwko lekkiemu, zaznaczam lekkiemu podlinkowaniu 1 strony z w miarę dobrego na daną chwilę swla.
  Ponadto linkowałbym też ze stron A4 i B4 do strony 1.

 16. Zgred Says:

  Trafiłem przypadkiem ale zapraszam na swojego bloga gdzie zawsze można co nieco poczytać tak jak tutaj: seo.zgred.pl :)

 17. KatalogowyChłopak Says:

  Piramida to bardzo skuteczny sposób pozycjonowania. Sam korzystałem, ale nie potrafiłbym tego tak szczegółowo opisać.

  Świetny artykuł!

 18. Torrent Says:

  Piramida jest już znana od dawna w świecie”SEO”. Tylko bardzo czasochłonna (bez odpowiednich narzędzi) i dość kosztowna. Artykuł fajnie napisany i dość poprawny, oby więcej takich…

 19. marta Says:

  Bardzo dobre wyjasnienie jak uzywac struktury piramid do budowy linków. Nie jestem pewna, czy jest to takie efektywne jak kiedys! Ale napewno pomocne, jezeli upewnisz sie, ze twoja strona glówna ( money site) ma zróznicowane linki przychodzace.
  Zgadzam sie z opinia, ze trzeba unikac analytics , adsence itd, napewno trzeba unikac takich oczywistych sladów.

 20. Agencja reklamowa Poznań Says:

  ciekawe, faktycznie bardzo ciekawe podejście. Niemniej koszt wdrożenia tego nie będzie mały, ale kto nie ma siana niech nie zabiera się za pozycjonowanie… :)

 21. Myślenice Says:

  Czy jako najwyższy poziom mogą być wykorzystane katalogi w rodzaju gwiazdora>

 22. SirZooro Says:

  Oczywiście – wartościowe linki spoza piramidy są jak najbardziej wskazane.

 23. Graca Says:

  A używacie jakiegos softu do zarządzania zapleczem?

 24. Listwy Says:

  Dość ciekawy sposób budowy zaplecza.
  Będę musiał spróbować bo do tej pory wykonuje „standardowe” linkowanie :)

 25. Damtox Says:

  Ja osobiście nie używam, ale jest kilka wartych uwagi… Na pio poszukaj…

 26. Listwy Says:

  Też stosuję od dłuższego czasu piramidę i naprawdę jestem bardzo zadowolony :)

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: