WordPress 3.0 – co nas czeka

WordPress 2.9 jest już od miesiąca miesiąca oficjalnie dostępny, doczekaliśmy się też już jednej wersji z poprawkami błędów które zauważono po jej wydaniu  – jest ona oznaczona numerem 2.9.1. Programiści WordPress’a nie spoczęli jednak na laurach – prace nad kolejną wersją WordPress’a, tym razem oznaczoną wersją 3.0, trwają w pełni.

Najważniejszą (i chyba największą) zmianą w WordPress 3.0 będzie włączenie WPMU do oficjalnej dystrybucji. Dzięki temu będzie można za pomocą jednej instalacji WP obsługiwać wiele blogów. Niestety w WordPress 3.0 nie doczekamy się możliwości obsługi wielu domen  – standardowo można będzie korzystać tylko z subdomen i podkatalogów, ale za pomocą pluginów da się to zrobić. Jest jednak możliwe że ta funkcjonalność pojawi się w kolejnej wersji WordPress’a.

Drugą zmianą będzie nowy domyślny szablon. Ma on obsługiwać wszystkie funkcje WordPress’a które on udostępnia, jak np. hierarchiczne komentarze czy miniaturki obrazków przypisane do postów. Kod źródłowy tego nowego szablonu ma być czytelny i zawierać wiele komentarzy, co pozwoli osobom modyfikującym szablony albo chcącym stworzyć swój szablon łatwiej się zorientować o co chodzi.

Trzecią zmianą ma być edytor menu. Do tej pory menu zwykle budowało się z osobnych widgetów. Takie podejście wymuszało podział menu na kilka części, np. kategorie, strony, linki. Jeżeli ktoś chciał wyjść poza to, musiał we własnym zakresie przerabiać szablon. Nie jest to jakieś specjalnie trudne jeżeli wie się co i gdzie zmienić, no ale dla początkujących może to być problemem. Dlatego edytor menu wraz z widgetem który będzie je wyświetlał na pewno będzie mile powitany przez wiele osób.

Czwartą zmianą ma być obsługa własnych typów wpisów (ang. custom post types). Prace nad tym rozpoczęły się już w WP 2.9, ale wtedy oficjalnie weszło zaledwie kilka zmian. Teraz ma to zostać dokończone. Do jej pełnego wykorzystania trzeba będzie jednak doinstalować odpowiednie pluginy – jestem pewien że wkrótce po premierze WP 3.0 (a może i wcześniej) takowe się zaczną pojawiać.

Zgodnie z planem rozwój nowych funkcjonalności ma się zakończyć 15 lutego, więc za miesiąc. Po tej dacie akceptowane mają być tylko poprawki znalezionych błędów. Następną datą jest 1 marca – wtedy ma zostać udostępniona wersja beta. Potem końcem marca (dokładnie 29) ma pojawić się wersja RC (release candidate), i dwa tygodnie później – 13 kwietnia – ma mieć miejsce oficjalna premiera WordPress 3.0.

This entry was posted on niedziela, Styczeń 17th, 2010 at 18:42 and is filed under Skrypty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

13 komentarzy do “WordPress 3.0 – co nas czeka”

 1. Adaś Says:

  Ja się jakoś strasznie obawiam tego WP 3, bo mam kilka stron na dość mocno zmodyfikowanych wordpresach i pewnie połowa rzeczy jak zwykle nie będzie działać, no a na starej wersji zostać to też nie bardzo po pewnie się dziury znajdą nie załatane.

 2. SirZooro Says:

  Fakt, własne modyfikacje mogą utrudniać upgrade. Ja osobiście stosuję tutaj nieco inną taktykę – bezpośrednio modyfikuję tylko szablony, a całą resztę staram się załatwić poprzez istniejące pluginy lub piszę sobie własne. Jeżeli czegoś nie da się zrobić pluginem, poprawiam kod aby to było możliwe i zgłaszam patch do WP Trac’a – zwykle wciągają go do kolejnej dużej wersji WP. Dzięki takiemu rozwiązaniu upgrade znacznie się upraszcza.
  Dodam jeszcze że z tymi dziurami masz rację – do wersji x.x.x wchodzą tylko krytyczne poprawki i poprawki rzeczy które są regresją (czyli działały wcześniej). Jeżeli coś zawsze nie działało, wejdzie dopiero do kolejnej wersji x.x.

 3. Vexer Says:

  Także staram się edytować głównie szablony, a źródłowych plików .php nie ruszam : ) Powinno być dobrze.

 4. gdaq Says:

  Ja po pierwszym dniu jak się pojawiła wersja 2.9 zrobiłem aktualizacje co nie było najlepszym pomysłem bo blog się wysypał. Do aktualizacji teraz będę podchodził z większym dystansem :) poczekam aż inni stestują porządnie zgłoszą błedy etc. :)

 5. Max Koluszky Says:

  Ja mam inny sposób na takie problemy. Mam instalację testową wordpress, na której mogę przetestować każde wprowadzane zmiany, albo sprawdzić działanie skryptu po aktualizacji. Jak coś nie działa, to robię poprawki i dopiero aktualizuję właściwą stronę.

  Dzięki temu nie mam stresu, że coś zepsuję i blog nie będzie dostępny przez dłuższy czas. :)

 6. Tomasz Says:

  Raz to poczekać jak inni „poćwiczą” nowość :-) a dwa to ja zawsze sprawdzam jak to u mnie będzie z upgradem na kopii strony. Wiem że to upierdliwe, ale dzięki temu mam święty spokój.

 7. Darek Says:

  Każda aktualizacja WordPressa budzi we mnie strach :) ale zawsze obywa się bez większych problemów, mam więc nadzieje że podobnie będzie z najnowszą wersją.

 8. JereManU Says:

  Cóż, aktualizację do WordPress’a 3.0 mamy już za sobą, jest całkiem ciekawie, choć aż tak rewolucyjnych zmian wg mnie nie ma ;)

 9. Dark Says:

  Ja gdzieś się zatrzymałem na wersji 2.8, z której najlepiej się korzysta. Od 3.0 już za dużo ajaxa i przeglądarki potrafią nawalić.

 10. Sobowtor Says:

  Zabrakło chyba informacji o dość znaczącej zmianie a mianowicie wyglądzie panelu admina, który to został całkowicie przebudowany.

 11. Websik Says:

  Mimo, że WordPress jest już w wersji 3.0 to większość i tak korzysta z WP 2.X, większość nie lubi zmian jak wszystko jest dobrze, a WP i tak jest już ciężki, więc więcej dodatków nie potrzeba. :)

 12. funny.videos Says:

  Ja po pierwszym dniu jak się pojawiła wersja 2.9 zrobiłem aktualizacje co nie było najlepszym pomysłem bo blog się wysypał. Do aktualizacji teraz będę podchodził z większym dystansem :) poczekam aż inni stestują porządnie zgłoszą błedy etc. :)

 13. Marek Says:

  Z aktualizacją nie ma się co spieszyć zwłaszcza jak się ma dużo wpisów. Późniejsze poprawianie każdego wpisu może doprowadzić do jakiejś choroby.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: