WordPress 2.9 coraz bliżej

Jeżeli śledzicie wiadomości z WordPress Development Blog’a, które pojawiają się w jednym z paneli po prawej stronie po zalogowaniu się do WP, zapewne już to wiecie – 2 grudnia pojawił się WordPress 2.9 beta 2. Oznacza to że publikacja oficjalnej, stabilnej wersji WordPress 2.9 jest już blisko. W połowie sierpnia pisałem o tym co będzie w WordPress 2.9 – czas więc przyjrzeć się temu co ostatecznie zobaczymy. Będę wymieniał w takiej samej kolejności jak w tamtym wpisie.

Na początku może co nie wejdzie, a potencjalnie miało wejść.

Obsługa własnych typów postów jest napoczęta, ale nie skończyli – będą kończyć w WP 3.0. Zobaczę czy to co jest nadaje się do wykorzystania w jakimś pluginie. Do 3.0 przerzucili też sortowanie w bibliotece mediów.

Zmian dla osób niepełnosprawnych nie zobaczymy – zostały przesunięte do „Future Release”, czyli tak naprawdę nie wiadomo kiedy i czy wogóle wejdą. Podobny los spotkał też zadanie przejrzenia listy wszystkich akcji i filtrów w kodzie – to zostało odsunięte na bliżej nieokreślony termin (ciągnie się to od 2.4, i jak tak dalej pójdzie to pewne to w końcu zamkną bez rozwiązywania). To samo z uproszczeniem systemu ról. Do „Future Release” przenieśli też sprawdzanie minimalnej wymaganej wersji PHP i MySQL przy instalacji nowej wersji WP, a także użycie podzapytań SQL w celu optymalizacji.

Sprawdzania wersji PHP i wyświetlania ostrzeżenia że to jest PHP 4 nie będzie w ogóle – ostatecznie zdecydowali że tego nie będą robić – jeżeli już, to powinno to być robione przez jakiś plugin. Jako ciekawostkę powiem że ok. 12% wszystkich instalacji WP chodzi dalej na PHP4 – taką informację znalazłem gdzieś niedawno na jednym z blogów twórców WordPress’a (dane zebrane na podstawie anonimowych raportów wysyłanych przez WP przy okazji poszukiwania dostępnych aktualizacji).

Teraz to co będzie w WP 2.9 :)

Kosz będzie – w WP 2.9 zamiast bezpośredniego kasowania postów, stron i komentarzy będą one przenoszone do kosza, z którego można je będzie potem pojedynczo albo hurtowo kasować, będzie też oczywiście opcja ich odzyskiwania. Oczywiście kosz będzie można sobie wyłączyć  dodając do wp-config.php taką linię:

define('EMPTY_TRASH_DAYS', 0);

Za pomocą tej linii można też sobie ustawić po ilu dniach rzeczy mają być usuwane z kosza automatycznie – domyślnie jest to 30 dni.

Trochę mi się nie podoba fakt że powycinali potwierdzenia „Czy chcesz skasować?” – spodziewam się że nie raz i nie dwa ktoś sobie źle kliknie i wyrzuci z kosza coś co chciał przywrócić. Co gorsza, po wyłączeniu kosza nie ma żadnych pytań o potwierdzenie. W związku z tą nową funkcjonalnością planuję wypuścić plugin o nazwie Trash Manager (gdy już go skończę, będzie go można pobrać z podanej strony) – jedną z jego funkcji będzie pewnie możliwość dodania z powrotem tych potwierdzeń.

Będzie też dodawanie tagu <link rel=”canonical”>.  Niestety będzie on dodawany tylko do wpisów, stron i załączników, dlatego też lepiej zainstalować plugin który dodaje ten tag do wszystkich stron, jak np. mój Meta SEO Pack. Z tego też powodu od wersji 2.1.3 Meta SEO Pack usuwa ten tag dokładany przez WordPress’a 2.9 – nie ma sensu go dodawać dwa razy.

Będzie też możliwość łatwiejszego wstawiania mediów (np. filmików) z użyciem oEmbed – duża część tej funkcjonalności będzie już w WP 2.9, coś też będą mieli do dokończenia w 3.0.

To nie koniec nowości – w WordPress 2.9 pojawi się też kilka innych rzeczy, których w sierpniu jeszcze nie planowali. Pojawi się możliwość prostej edycji zdjęć, np. przycinana, zmiany rozmiaru czy obracania. Ja osobiście wolę „zwykłe” programy do edycji zdjęć, no ale takei ułatwienie też może się czasem przydać.

Zmieni się też wpis dodawany automatycznie po instalacji – teraz będzie zawierał wiele informacji przydatnych dla osób rozpoczynających przygodę z WordPress’em (i pewnie nie tylko dla nich).

Ma być też „Grand Unified Upgrader” (ciekawe jak to przetłumaczą :)), który ma pozwalać na dokonywanie aktualizacji WP, pluginów i skórek z jednego miejsca.

Będzie też kilka zmian „pod maską”, które ucieszą pewnie osoby piszące pluginy – m.in. wsparcie dla meta danych dla komentarzy, pobieranie miniaturki przypisanej do posta, czy wspomniane już wcześniej wsparcie (przynajmniej częściowe) dla własnych typów postów. Muszę się im dokładniej przyjrzeć – jest szansa że coś z nich wykorzystam w jednym ze swoich pluginów.

To oczywiście nie wszystko – WordPress 2.9 w tej chwili zawiera zmiany wprowadzone w ramach ok. 360 ticketów, a w kolejce czeka jeszcze 135 (z których sporo na pewno zamkną bez rozwiązywania albo przeniosą do kolejnych wersji, ale trochę ich na pewno jeszcze wejdzie). Dla zainteresowanych polecam listę rozwiązanych i zamkniętych ticketów do 2.9, oraz listę zmian w WordPress 2.9.

This entry was posted on niedziela, Grudzień 6th, 2009 at 22:19 and is filed under Skrypty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

4 komentarzy do “WordPress 2.9 coraz bliżej”

 1. Symbian Says:

  Bajery takie jak przerabianie, obróbka zdjęć – moim zdaniem zupełnie niepotrzebne. Od tego są wtyczki.

 2. SirZooro Says:

  Osobiście mi taka funkcja raczej nie będzie przydatna – wolę obrobić obrazki na swoim kompie, i gotowe wrzucić na serwer. Funkcje dodawane do kolejnych wersji WP są jednak wybierane spośród tych które zaproponowali użytkownicy. Najwyraźniej więc było sporo takich osób które chciały mieć taką funkcję dostępną.

 3. Masa Says:

  Trash to wg. mnie totalna porażka, utrudnia usuwanie zbędnych elementów, czasem tworzą się szkice przypadkowe itp. i teraz trzeba się naklikać więcej żeby usunąć. Poza tym to utrudnienie dla serwisów na wp z otwartą rejestracją, gdzie artykuły pisane są przez wielu użytkowników i moderator musi więcej klikać, żeby usunąć.

  Pozdrawiam
  M. Masa

 4. ksiądz Says:

  Dla mnie Joomla rządzi!

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: