Ocenianie precli czyli jak wybrać te najlepsze

Jak zapewne wiesz, ilość precli do których można dodawać swoje wpisy jest duża. Wiele z nich to zwykłe śmietniki, ale wśród nich trafiają się także takie wartościowe. Dlatego pozycjonując strony warto przede wszystkim skoncentrować się na tych najlepszych. W tym wpisie postaram się pokazać jak oddzielić ziarno od plew, czyli jak zidentyfikować te najlepsze precle.

Jednym z wyznaczników może być fakt czy pressell jest moderowany czy nie – zwykle te moderowane są lepszej jakości. Oczywiście nie zawsze tak jest – wśród tych niemoderowanych też jest wiele wartościowych. Z drugiej strony jest też wiele moderowanych precli które zostały porzucone przez ich właścicieli – dodawanie wpisów do nich nie ma sensu, gdyż nie wiadomo czy i kiedy zostaną one opublikowane.

Jest jeszcze parę innych parametrów na które warto zwrócić uwagę. Ponieważ ilość dostępnych w Internecie stron typu presell page jest duża, warto by zautomatyzować proces ich oceniania. Z tego powodu stworzyłem wzór, który pozwala to zrobić. Końcowa „wartość” precla jest to iloczyn następujących współczynników:

 • 4^PR – czyli 4 do potęgi PageRank. PR co prawda nie ma jednoznacznego przełożenia na pozycję strony, ale też PR nie dostaje się za ładną stronę – trzeba też mieć odpowiednio mocne linki prowadzące do strony (lub też mieć ich dużo gdy są słabe). Wypadkowa wartość PageRank strony jest w przybliżeniu logarytmem sumy mocy linków, dlatego tutaj stosuję potęgowanie.
 • site – czyli ilość stron w indeksie głównym. Im więcej stron jest zaindeksowanych w preclu tym lepiej – świadczy to zarówno o jego mocy, jak i wieku strony.
 • site / posty – współczynnik mówiący jaka ilość stron jest zaindeksowana. Wartość tego współczynnika może dochodzić nawet do kilkunastu, ze względu na fakt że Google indeksuje przecież także strony tagów, kategorii, itp.
 • max(1, years(now(), site_created)) – funkcja years() ma obliczyć ilość lat od momentu założenia presell page do teraz (w praktyce od momentu dodania pierwszego posta). Ten współczynnik daje dodatkowy bonus dla precli starszych niż rok – raz że przez ten czas zdążyły już nabrać trochę mocy (Google lubi starocie), a dwa że taki precel prawdopodobnie pożyje trochę dłużej.
 • (site_mi / (site + 1)) + 1 – site_mi jest to zapytanie site:costam.pl/* . Z tego co gdzieś przeczytałem, zwraca ono ilość stron w indeksie głównym. Nie wiem czy to jest prawda, ale im mocniejsza strona tym ten współczynnik jest większy. Dlatego też zdecydowałem się go tutaj dołączyć.
 • 7 / max(7, days(now(), last_post)) – funkcja days() ma zwrócić ilość dni od momentu opublikowania ostatniego posta do teraz. Ten współczynnik służy do obniżenia wartości presell pages które nie są moderowane na bieżąco – jeżeli dzieje się to rzadziej niż raz na tydzień, to końcowa ocena będzie odpowiednio niższa. Dzięki temu można też wyeliminować moderowane precle które zostały porzucone.

Jak być może zauważyłeś(aś), wszystkie wartości używane do wyliczenia końcowej oceny da się pobrać w sposób automatyczny – albo odpytując Google, albo precla.

Podany powyżej wzór nie jest idealny – problemem może się pojawić, jeżeli wartość site: uwzględni także serwisy stojące na subdomenach. W takim przypadku końcowa ocena będzie wysoka. Dlatego warto przyjrzeć się osobiście najlepszym preclom i ocenić czy zasługują na tak wysoką ocenę.

Wśród powyższych współczynników nie ma takich uwzględniających ilość linków prowadzących do serwisu. Zrobiłem to celowo, gdyż ilość linków nie jest żadnym wyznacznikiem ich mocy – wiadomo przecież że 10 dobrych linków może być lepsze niż 1000 śmieciowych.

This entry was posted on środa, Listopad 11th, 2009 at 18:46 and is filed under Pozycjonowanie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

8 komentarzy do “Ocenianie precli czyli jak wybrać te najlepsze”

 1. Krzysztof Lis Says:

  Szkoda, że nie napisałeś, jakiego wyniku należy się spodziewać… Ja mam precla tematycznego, moderowanego, z wynikiem 8872. I nie wiem, dużo to, czy mało.

  Chyba nie za wiele, bo dane wsadowe niespecjalnie porywające: PR=1, site:73, 20 wpisów. Wszystko przez to, że mało który ze zgłoszonych wpisów jestem w stanie zaaprobować…

 2. SirZooro Says:

  Przykładowe dane dla trzech moich precelkow:
  - #1: moderowany (tematyka: strony WWW), PR 2, site 578, 97 postów – wynik 55201
  - #2 – moderowany (tematyka: zdrowie), PR N/A, site 99, 28 postów – wynik 353
  - #3 – niemoderowany (tylko zgrubna moderacja pluginem WyPiekacz), PR 0, site 1990, 1012 wpisów – wynik 4019

  Jak widzisz, rozrzut jest spory. Można też zmodyfikować ten wzór i wyrzucić drugi czynnik (site) – wtedy osłabi się precle niemoderowane, które zwykle mają mnóstwo wpisów. Przy takim sposobie liczenia te przykładowe precelki otrzymałyby wyniki 95, 4 i 2.

  Dodam jeszcze że PR N/A można by traktować jako -1 – w końcu jest to niżej niż PR 0.

 3. stormfly Says:

  Każdy z opisanych tutaj składowych jest ważny, ale wymnażanie tego nie ma sensu wg mnie. Zdobycie PR od 1 do 3 wymaga bardzo zbliżonych nakładów, a wynik w punktach jest bardzo różny. Ważne jest by przekrojowo popatrzeć na to jak dany precel wygląda oraz odświeżanie stanu precli co jakiś czas.

 4. Skarbek Says:

  Hmm, a nie lepiej używać idei presel page tak jak powinno się to robić??
  Czyli nie tworzenie wpisów w „preclach” tylko na normalnych stronach. Jest cała masa stron/blogów/for itp. Gdzie możemy napisać coś wartościowego, potem to podlinkować a kto wie, może nawet wywołać dyskusję…

  Linki w „preclach” stawianych masowo na WP nie są nic więcej warte jak linki w słabym katalogu stron, mają tylko trochę więcej treści…

  pozdrawiam

 5. SirZooro Says:

  @stormfly: zdobycie niskich PR, tak jak piszesz, rzeczywiście nie wymaga dużych wysiłków – wynika to jednak z samego sposobu jak PR jest liczone. PR nie dostaje się jednak za ładną stronę tylko za odpowiednie linki, więc pewien sens to ma. Inna sprawa że przy kolejnych aktualizacjach PR może się zmniejszyć i potem znów zwiększyć. Jeżeli jednak za każdym razem będzie się wyliczać wartość precla, to tak stworzona lista pomoże w wyłonieniu tych najlepszych, niezależnie jakie będą mieć aktualnie PR.

  @Skarbek: na pewno by było lepiej, zawsze to byłby mocniejsze linki. Prawda jest jednak taka że do zwykłych precli łatwiej jest dodawać, nie mówiąc też że „artykuły” tam dodawane są niejednokrotnie kiepskiej jakości.

  Oczywiście można też postawić tematycznego i dobrze podlinkowanego precla, i stosować restrykcyjną moderację wpisów, tak aby niosły one chociaż minimum wartości dla potencjalnych odwiedzających. Takie zadbane precle są o wiele bardziej wartościowe niż setki innych śmietników, akceptujących wszystkie wpisy jak leci.

 6. Ziołoata Says:

  jak piszą wszystkie moderowane katalogi są najlepsze… tym razem pewna grupa ludzi postawiła na coś innego – powstał precel, który jest co prawda moderowany, lecz dopiero po opublikowaniu artykułu (moderatorzy ręcznie sprawdzają jego unikalność – jak napisano w regulaminie). to ma przyszlość: raz że nei trzeba czekać na moderację 2 tygodnie i od razu mamy mocne (?) linki, dwa że tylko unikalne artykuły przejdą weryfikację.
  chyba warto się zapoznać

  http://www.precle.org/

  pozdrowienia

 7. Marcin Says:

  Dodałbym jeszcze jeden czynnik – ilość linków wychodzących na stronie wpisów. Jak jest ich 5 czy 7 – ok. Ale są precle gdzie jest linków zewnętrznych jest kilkadziesiąt, a naszych własnych 2 czy 3. Efekt? Otrzymujemy jakiś mały % całkowitej „mocy” podstrony.

 8. Janusz Says:

  Bardzo pomocny artykuł, będę wiedział na co zwracać uwagę.
  Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: