Co będzie w WordPress 2.9?

Od momentu wydania wersji 2.8 programiści WordPress’a zaczęli pracować równolegle nad dwoma wersjami: poprawiają na bieżąco błędy zauważone w wersji 2.8 i wydają na bieżąco nowe wersje (ostatnio wyszła wersja 2.8.4), oraz rozwijają wersję 2.9. Co prawda data jej wydania jak na razie nie jest jeszcze ustalona, ale już teraz można powiedzieć czego można się będzie spodziewać.

Pierwszą zmianą będzie szereg poprawek podnoszących dostępność dla osób niepełnosprawnych. W Trac’u jest jeden ticket wystawiony przez jedną z rządowych agencji, więc sprawa jest poważna :).

Druga zmiana to nowy status „trash” dla postów. Oznacza to że pojawi się „kosz”, to którego będą przenoszone posty po usunięciu. Aby je finalnie usunąć, trzeba będzie opróżnić kosz. Jakkolwiek może to się przydać początkującym, to osobiście mam nadzieję że da się to wyłączyć (albo napisać plugin który pozwoli to ominąć) – osobiście jak coś kasuję to raz a dobrze.

Trzecia poprawka to poprawienie obsługi własnych typów postów – rzecz przydatna głównie dla osób piszących pluginy. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Czwarta rzecz to obsługa tagu <link rel=”canonical”>. Obecnie tą funkcjonalność zapewnia wiele SEO pluginów dla WordPress’a, w tym mój – Meta SEO Pack. Zobaczymy co z tego wyjdzie – w razie czego trzeba będzie wypuścić nową wersję pluginu :).

Piąta rzecz to sprawdzanie wersji PHP i wyświetlanie stosownej informacji jeżeli jest to PHP4. Oficjalne wsparcie dla tej wersji skończyło się wraz z końcem grudnia roku 2007, więc już najwyższy czas aby maruderzy przenieśli się w końcu na PHP 5.

Szóstą opcją będzie możliwość sortowania w bibliotece mediów – przydatna rzecz aby szybko znaleźć np. często używany obrazek.

Siódma rzecz to przejrzenie listy wszystkich filtrów i akcji dostępnych dla pluginów. Ticket ten był otwarty dwa lata temu (w treści jest też wspomniana wersja WP 2.4). Osobiście sądzę że albo przeniosą go do kolejnej wersji, albo zamkną bez rozwiązywania. Poczekamy, zobaczymy :)

Ósma rzecz to uproszczenie systemu ról – zamiast wielu ról każdy użytkownik będzie miał tylko jedną. Jeżeli ktoś będzie chciał precyzyjnie to kontrolować, będzie musiał zainstalować sobie odpowiedni plugin (czyli tak jak do tej pory). Zobaczymy co z tego wyjdzie – zmiana ta dotyka bardzo wielu pluginów które sprawdzają uprawnienia użytkownika, więc muszą to zrobić tak aby ch nie zepsuć :).

Dziewiąta zmiana to dodanie możliwości łatwego osadzania obiektów (np. filmików) – tutaj rozważany jest m.in. standard oEmbed. Ja osobiście poradziłbym sobie bez tego, po prostu edytując źródło HTML, no ale jest wiele osób początkujących – one na pewno powitają tą opcję z radością.

Dziesiąta zmiana to użycie podzapytań SQL w niektórych miejscach, w celu optymalizacji. Jest to związane z podwyższeniem wymaganej wersji MySQL na 4.1. Jeżeli WordPress ma działać szybciej to jestem jak najbardziej na tak.

Ostatnia, jedenasta zmiana to sprawdzanie minimalnej wymaganej wersji PHP i MySQL przy upgrade. Nie wiem jak oni to zrobią (przecież wejdzie to dopiero w WP 2.9, a w tej wersji podwyższają wymagania co do wersji MySQL) – poczekamy, zobaczymy :)

Oczywiście to nie jest wszystko co pojawi się w WP 2.9 – w Trac’u jest ponad 600 ticketów przypisanych do wersji 2.9. Powyższa lista zawiera tylko te które mają przypisany typ „task (blessed)”. Część pozycji z tej listy oczywiście zostanie odrzucona, część przeniesiona do kolejnej wersji (2.10 ?), ale wiele z nich wejdzie do 2.9.

This entry was posted on niedziela, Sierpień 16th, 2009 at 19:13 and is filed under Skrypty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Jeden komentarz do “Co będzie w WordPress 2.9?”

  1. Łukasz Więcek Says:

    Co do zmiany n.11 – podejrzewam, że najpierw wypuszczą jakąś wersję 2.8.9, w której będzie już zaimplementowane to sprawdzanie wersji, a dopiero później puszczą 2.9.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: