WordPress 2.8 nadchodzi!

Jeżeli nic się nie zmieni, to już za cztery dni (31 maja) możemy się spodziewać wydania nowej wersji WordPressa, tym razem opatrzonej numerkiem 2.8. Wersja beta 1 została wydana 16 maja, a beta 2 (obecnie najnowsza) – 23 maja. Nowa wersja zawiera sporo zmian w stosunku do poprzedniej – nie ma się zresztą czemu dziwić, w tym momencie jest już 733 tickety które zostały zamknięte i pojawią się w nowej wersji. Lista zmian też jest imponująca – u mnie na laptopie lista zmian ciągnie się przez 9 ekranów. Jeżeli jesteście zainteresowaniu to całą tą listę znajdziecie tutaj. Od razu uprzedzam że jest ona po angielsku :)

Update: jako że @marsjaninzmarsa się poskarżył że notka jest sucha, to jeszcze coś napiszę ;). Wszystkie zmiany na podanej liście są podzielone na dwie główne grupy: dla zwykłych użytkowników i dla zaawansowanych użytkowników (którzy grzebią w bebechach WP i piszą pluginy i skórki). Rzeczy z pierwszej grupy, takie jak np. nowy interfejs przeciąg i upuść do widżetów, instalacja skórek z poziomu panelu admina, możliwość poukładania widżetów w panelu admina w 4 kolumnach czy obsługa stref czasowych i automatycznego przełączania pomiędzy czasem letnim a zimowym nie są dla mnie mega atrakcjami, które mogłyby zachęcić mnie to tej nowej wersji – WordPress w wersji 2.7.1 jak najbardziej mi wystarcza.

O wiele ciekawsze są zmiany z tej drugiej grupy, zwłaszcza że wśród nich jest też kilka takich do których się osobiście przyczyniłem :). Z ciekawszych wymienię tutaj filtr do stanów postów, haki do dodawania nowych kolumn na różnych listach tam gdzie ich brakowało (część z była już w 2.7), nowe prostsze API do pisania widżetów oraz nowe możliwości rozszerzania mechanizmów autentykacji i logowania użytkowników. Część z nich na pewno wcześniej czy później przyda mi się przy pisaniu pluginów – zresztą już w tym momencie mój plugin User Locker wykorzystuje możliwość dodawania nowych kolumn do listy użytkowników, która to możlwość jest dostępna od wersji 2.8.

This entry was posted on środa, Maj 27th, 2009 at 20:52 and is filed under Skrypty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

6 komentarzy do “WordPress 2.8 nadchodzi!”

 1. marsjaninzmarsa Says:

  Jestem rozczarowany – mogłeś chociaż wypisać najważniejsze wg. Ciebie zmiany, a nie taka sucha notka… ;)

 2. SirZooro Says:

  Mówisz i masz – uzupełniłem artykuł. Mam nadzieję że będziesz zadowolony :)

 3. marsjaninzmarsa Says:

  O, dzięki, o to chodziło :) ;)

 4. Lesiu Says:

  Czekam z niecierpliwością na wersję 2.8, jednak za chwilę 3 dzień czerwca, więc wordpress ma lekkie spóźnienie.

 5. SirZooro Says:

  3 czerwiec już jest i dalej WP 2.8 nie ma, i jak na razie nic nowego nie wiadomo. Jedyne co się zmienia to ilość otwartych ticketów które mają ustawioną wersję 2.8 jako tą do której mają wejść – z dnia na dzień ich przybywa. Można się jedynie spodziewać że na dniach goście od WP napiszą coś o tym na swoim blogu.

 6. seomaster Says:

  Ja już mam 2.8, ale na pierwszy rzut oka nie widać większych zmian, a przynajmniej nie są one tak duże jak przy przejściu z poprzednich wersji na 2.7, kiedy cały wygląd panelu się zmienił.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: