Bye bye iq.pl, witaj prohost.pl!

Jeszcze do niedawna miałem kilka stronek postawionych na serwerze iq.pl (shared). Pomimo tego że jest to jeden z serwerów „z wyższej półki”, praktycznie od początku nie byłem z niego zadowolony. Dlatego też już dawno zdecydowałem o przeniesieniu się na serwer prohost.pl. Z braku czasu jednak szło mi to opornie – dopiero ostatnio, zmuszony przez spamerów i dobiegającą końca umowę (w tej kolejności) przeniosłem ostatecznie wszystkie swoje zabawki do konkurencji.

Zanim przejdę do opisu tego co mi się nie podoba, zaznaczę że jako hosting www serwery iq.pl sprawują się całkiem nieźle – przez cały czas jak miałem tam strony nie zanotowałem żadnej poważniejszej awarii. Owszem El Monito podsyłał mi co jakiś czas maile o tym że serwis padł, ale zazwyczaj był to restart serwera w celu wprowadzenia zmian w konfiguracji – rzecz nie do uniknięcia na hostingu współdzielonym.

Poza tym niestety nie było już tak różowo. Podstawowym problemem jest system ochrony antyspamowej poczty – wkrótce po przeniesieniu tam konta pocztowego stwierdziłem że połowa przychodzących do mnie normalnych maili była oznaczana jako spam – SpamAssassin wyjątkowo nie lubił języka angielskiego, marketingu, programów partnerskich i technicznych raportów z wykonania moich skryptów. Wszystkie takie maile filtr bayesowski oznaczał jako spam z prawdopodobieństwem 99% lub wyższym. Wymieniłem w tej sprawie kilka maili z adminem, ale dowiedziałem się tylko że nic nie będą robić w tej sprawie, bo to jest shared hosting i miałoby to wpływ też na innych klientów. Dowiedziałem się też że biała i czarna lista nadawców działa tylko gdy włączone jest automatyczne kasowanie spamu, więc w praktyce można ją było rozbić o kant dupy – nawet jak wpisałbym stałych nadawców na białą listę, to i tak różne jednorazowe maile byłyby kasowane. Po kilku mailach zrezygnowałem z dyskusji, i ręcznie kasowałem spam. Na początku przychodziło kilka do kilkunastu spamów dziennie więc dało się to jeszcze znieść, ostatnio jednak ich ilość wzrosła do ok. 50 na dzień – to już było za dużo i ostatecznie wziąłem i przeniosłem wszystko do prohost.pl.

Druga sprawa która mi się nie podobała to autorski panel do zarządzania kontem. Fakt faktem mogłem tam zrobić praktycznie wszystko co potrzebowałem, włącznie z ustawieniem wildcard DNS. Niestety aby poznać tak podstawowe informacje jak wykorzystany transfer oraz miejsce na dysku trzeba grzebać po różnych opcjach, co jest mało intuicyjne w porównaniu z cPanelem albo DirectAdminem, które wyświetlają to na dzień dobry. Poza tym nie ma powiadomień mailowych o zbliżaniu się do limitu lub jego osiągnięciu – nie wiem jak jest z transferem, ale jak chodzi o miejsce na dysku to kilka razy mi się skończyło i gdyby nie to że w tym dniu przeglądałem generowane logi, to bym się o tym nie dowiedział. Tak dla porównania cPanel po przekroczeniu bodajże 80% limitu transferu wysyłał maile kilka razy na dzień.

Trzecia sprawa zaś to ceny za niestandardowe pakiety. Chciałem zwiększyć ilość miejsca z 1GB (pakiet basic) do 2GB, więc wysłałem odpowiedniego maila z zapytaniem. Odpowiedź dostałem dość szybko – 100zł netto. Jak to zobaczyłem to mało nie spadłem z krzesła – normalnie zdzierstwo, bo dopłacając 150zł netto mam wyższy pakiet, gdzie miałbym m.in. 5GB miejsca. Podziękowałem i kupiłem sobie nowy serwer gdzie indziej.

Wszystko to, w porównaniu z dużą aktywnością spamerów w ostatnim czasie, spowodowało że przeniosłem się do prohost.pl. Z nowego serwera jestem zadowolony – przede wszystkim mam tam swoją kopię SpamAssassina (a dokładniej własne pliki konfiguracyjne i pliki danych dla filtru bayesowskiego) – po wstępnym nauczeniu filtra i odpowiednim ustawieniu progów czułości (5 – oznacz jako spam, 7 – kasuj) ilość spamu spadła do kilku, maksymalnie kilkunastu dziennie. Panel do zarządzania kontem to DirectAdmin, więc informację o transferze i miejscu na dysku mam podaną na dzień dobry. Co prawda panel ten jest nieco niewygodny jeżeli ma się tam podpiętą więcej niż jedną domenę, no ale da się wytrzymać :) . Mam tam też oczywiście więcej miejsca na dysku.

Dodatkową zaletą hostingu prohost.pl jest to że jest on szybszy, albo ma szybsze łącza do Googla – wykresy w Narzędziach Google dla Webmasterów pokazują, że po zmianie serwera czas spędzony na pobieraniu strony spadł o połowę:

Serwis na autorskim skrypcie opartym na frameworku PRADO, przeniesiony jako ostatni:

Czas pobierania strony #1

Serwis na WordPress, przeniesiony ok. miesiąca wcześniej:

Czas pobierania strony #2

Podsumowując – prohost.pl jest lepszy od iq.pl. Kropka.

This entry was posted on sobota, Maj 9th, 2009 at 14:05 and is filed under Hostingi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

13 komentarzy do “Bye bye iq.pl, witaj prohost.pl!”

 1. Pet Says:

  Przeczytałem ten artykuł, i spojrzałem na swój wykresik, chyba zmienię serwer z home.pl na ten prohost. Jak się zdziwiłem, gdy moim oczom ukazał się obrazek z czasem spędzonym na pobieraniu strony a na nim wykres dochodzący do 6000 ms, czy to może być wina tego, że Pan admin trzyma na swoim koncie bóg wie ile stron? Czy budowa strony oraz jej cała zawartość wpływa na ten czas, czy to nie ma żadnego znaczenia, bo na homie prowadzę swojego bloga gdzie mam z kolei 800 ms, ale nie dam sobie ręki uciąć, że jest na tym samym serwerze co mój sklep gdzie jest czas dochodzący do 6000 ms…

 2. SirZooro Says:

  Warto byłoby sprawdzić czy te dwa serwisy stoją na tym samym IP, czy też na różnych. Najłatwiej będzie chyba otworzyć linię poleceń, wydać polecenie „ping http://www.serwer.pl” dla obydwu adresów i porównać adresy które się wyświetlą.

  Piszesz jednak że blog ma średni czas 800ms – to jest całkiem nieźle i w miarę porównywalnie z prohostem. Dlatego osobiście szukałbym przyczyny tak wolnego działania skryptu gdzie indziej. Na początek sprawdziłbym czy na tabelach w bazie danych są pozakładane w odpowiednich miejscach indeksy – ich brak znacznie spowalnia wykonywanie się zapytań. Prawdę mówiąc przy oglądaniu tych wykresów sam się zdziwiłem, że dobrze zoptymalizowana baza i strona z opisami gg ma średnią 800ms (też na prohost), pomimo że spodziewałem się znacznie gorszego wyniku ze względu na zastosowanie ORDER BY RAND() na tabeli mającej 38k rekordów.

  Druga sprawa to skrypty – jak są napisane i jakie zapytania wysyłają do bazy danych. Tutaj też może być spore pole do optymalizacji – zapytania można zoptymalizować, zmienić logikę skryptu tak aby wykonywać mniej zapytań, wprowadzić cache’owanie danych, itd.

 3. aniec2 Says:

  Od zawsze powtarzam – prohost i tylko prohost!

 4. Maq Says:

  A nie zauważyłeś przypadkiem że prohost.pl jest właśnie własnością IQ.pl Sp. z o.o.? :P

 5. SirZooro Says:

  No właśnie nie bardzo. Kiedyś znalazłem tylko że IP „mojego” serwera w prohoscie jest z zakresu przydzielonego dla IQ. Założyłem wtedy jednak że phohost korzysta z serwerowni IQ, albo coś w tym stylu. W każdym bądź razie dzięki za info.

 6. siechnice Says:

  Mam swój host równiez w IQ.pl. Kilka lat temu był nr. 1, ale teraz widzę, że transfer 500 GB, który mi oferują za 244 zł to nic nadzwyczajnego. Myślę, że lepszym wyborem może być az.pl lub netart (choć do niego mam mieszane uczucia – ping).

 7. retio Says:

  Prohost jest klientem IQ, a nie jego „własnością” :)

 8. Oliwia Says:

  siechnice: az.pl nie proponuje sama uciekłam stamtąd do hostit.pl i sobie chwalę.

  SirZooro: bo prohost.pl korzysta z infrastruktury iq – tak przynajmniej tlumaczyl mi pracownik tej firmy.

 9. Trevor Says:

  Google sprawdza jak szybko otwiera się strona. Jest to jeden z wielu czynników, który ma wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce. Jeżeli zmiana hostingu wpłynęła pozytywnie na szybkość otwierania, mogła też wpłynąć na pozycje strony w wyszukiwarce.

 10. Pawel Says:

  Dokładnie, Prohost dzierżawi serwery od IQ. Generalnie Prohost to bardzo solidna firma. Serwery działają znakomicie, a support odpowiada błyskawicznie.

  W Prohost mam serwer VPS. Niedawno jednak odkryłem wręcz szokująca rzecz. Okazuje się, że ceny tych serwerów są znacznie wyższe (niemal dwukrotnie), niż serwerów oferowanych przez ProVPS – markę IQ, która oferuje tylko serwery VPS. Dziwi to tym bardziej, że te VPS są w tej samej serwerowni, a VPSy od ProVPS mają lepsze parametry.

 11. Tomek Says:

  Ja korzystam z kei.pl i naprawdę jestem zadowolony, zwłaszcza z ich szybkich odpowiedzi na moje maila.

 12. strony www Says:

  Tak, racja. Nie ma co korzystać z „czołowych” hostingodawców. Ja od kilku lat korzystam z Hekko i z czystym sumieniem mogę go polecić. Mam tam kilkadziesiąt kont. Na iswift i na laohost mam po jednym, więc trudno mi ocenić, póki co też nie mam z nimi problemów. Jeżeli chodzi o IP, wystarczy napisać prośbę do admina a zmieni adres IP na inny, tak żeby się nic nie gryzło ;)

 13. Sławek Says:

  Czy zdanie o tym, że szybkość ładowania strony ma wpływ na pozycję na pewno jest prawdziwe?
  Osobiście posiadam kilka stron w kiepskiej firmie hostingowej (jedyne co mnie tam trzyma to fakt, że administracja jest tak kiepska, że od roku nie zauważyli naliczania transferu 1000 mniejszego niż w rzeczywistości). Z wydajnością bywa różnie, dawniej bywały pady nawet ponad 24h, a strony na dosyć konkurencyjne frazy dzielnie trzymają się w topach.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: