Wścibskie Yahoo!

Jakiś czas temu na jednej ze stron zmodyfikowałem wszystkie skrypty, tak aby cała strona działała w oparciu o framework PRADO. Ponieważ framework ten wymaga innego formatu URL’i niż wcześniej używałem, utworzyłem w pliku .htaccess zestaw reguł które dokonywały zamiany starych ścieżek na nowe. Poza tym dołożyłem też wysyłanie raportów o błędach emailem – zarówno tych które powstały w trakcie wykonania skryptu, jak i błędów HTTP 404 (nie znaleziono strony).

Po wgraniu nowej wersji strony na serwer zacząłem dostawać emaile z informacjami o błędach 404. Większość z nich była adresami które próbował wywoływać system monitoringu stron El Monito – poradziłem sobie z nimi dodając odpowiedni warunek do kodu skryptu wysyłającego raport o błędzie.

Trafiło się też kilka błędnych adresów – po zbadaniu sprawy przekierowałem je na najbardziej zbliżoną stronę lub na stronę główną (a co mają się linki marnować :)).

Oprócz nich była też cała grupa błędów 404 generowana przez robota Yahoo!, który próbował dobierać się do katalogów których nie powinien ruszać. Chodzi o to że wszystkie adresy do artykułów mają postać „/artykuly/kategora/tytul.php”, a w katalogu kategoria nie ma pliku index i nie da się go wylistować (serwer zwracał błąd – wcześniej 403 Forbidden, a w nowej wersji strony 404 Not Found). Do katalogów tych nie prowadzą też żadne linki (a przynajmniej ja nic o nich nie wiem).

Z jakiegoś powodu jednak Yahoo! postanowiło sprawdzać czy coś tam jest. Przyznam że jest to ciekawy sposób na zaindeksowanie dodatkowej części witryny – w takich katalogach czasami może być coś ciekawego. Najczęściej jednak można trafić na listę zawartości katalogu (o ile nie jest to zablokowane). Może to być niebezpieczne, zwłaszcza gdy w katalogu znajdują się pliki których nikt niepowołany nie powinien oglądać, np. pliki z hasłami. Dlatego polecam dodanie do pliku .htaccess następującej linii, która blokuje wyświetlanie zawartości katalogów:

Options -Indexes

Jeżeli nie możesz zablokować tego przez plik .htaccess, możesz też umieścić w każdym z takich katalogów pusty plik index.html – zostanie on pobrany przy próbie dostępu do katalogu, co skutecznie zablokuje wyświetlanie zawartości tego katalogu.

Wracając natomiast do mojego problemu z raportami o błędach 404 powodowanymi przez wścibskie Yahoo! – dodałem kolejny zestaw reguł do .htaccess, który blokował (błąd 403 Forbidden) próby odwołań do tych katalogów. No i ilość maili zdecydowanie się zmniejszyła :)

This entry was posted on wtorek, Wrzesień 23rd, 2008 at 22:27 and is filed under Bezpieczeństwo, Pozycjonowanie, Wyszukiwarki. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 komentarzy do “Wścibskie Yahoo!”

 1. Programista Django Says:

  Hehe no Yahoo lubi zaszaleć. Ja z kolei od pewnego czasu przepisuje wszystkie swoje aplikacje od nowa bazując na frameworku Django.

 2. Adaś Says:

  W sumie to Google jest niemniej wścibskie:). Na przykład można dać noindex,nofollow a robot i tak wejdzie tam, mimo że chyba nie powinien. Podobnie jest chyba też z blokowanie w robots.txt, a przede wszystkim nie powinno być tych stron w indeksie, a czasem są tyle że bez opisu.

  P.S.
  Fajny blog :)
  Pozdrawiam

 3. SirZooro Says:

  Co racja to racja. Tak przy okazji, ostatnio przeczytałem że zablokowanie strony w robots.txt powoduje że w Google wyświetla się sam adres, bez opisu. Żeby się strony całkowicie pozbyć, trzeba dodać jeszcze do strony tag meta robots noindex, i dopiero to pomaga. Ew. można wysłać poprzez GWT prośbę o usunięcie z indeksu.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: