AwStats vs xannStat – porównanie możliwości

Jeżeli odwiedzasz PiO, zapewne miałeś (lub miałaś) okazję przeczytać o statystykach xannStat. Trudno zresztą się na nie nie natknąć – ich właściciel promuje je przy każdej nadarzającej się okazji. Postanowiłem więc w końcu i ja zerknąć co one potrafią, porównując je ze statystykami AwStats, z których korzystam na codzień. Porównanie dotyczy to darmowej wersji demo statystyk xannStat, dostępnej dla każdego (statystyki te są płatne). AwStats są natomiast projektem Open Source, czyli są dostępne za darmo.

Statystyki AwStats większość danych prezentują na jednej stronie. W przypadku xannStat dane są podzielone na kilka podstron. Niniejsze porównanie opiera się właśnie na tym podziale.

Pierwsza strona dostępna po zalogowaniu się do xannStat to wykres odwiedzin i odsłon strony za bieżący miesiąc, tabele odwiedzin w poszczególnych miesiącach (we wszystkich latach), oraz sumy i średnie ilości odsłon i odwiedzin dla dzisiaj, wczoraj, tygodnia i miesiąca. Jest też informacja ile odwiedzin było z innych stron WWW, z wyszukiwarek, oraz jaka jest najpopularniejsza wyszukiwarka i strona odsyłająca.

W przypadku AwStats są dwa wykresy: dla bieżącego roku i dla bieżącego miesiąca. Pokazują one ilość unikatowych gości, wizyt, stron, żądań i zużyte pasmo. Dane te są prezentowane też w tabelkach: podsumowanie dla bieżącego miesiąca (tutaj też wydzielony jest ruch nieoglądany, czyli generowany przez boty), dla poszczególnych miesięcy i dla poszczególnych dni bieżącego miesiąca. Dodatkowo są jeszcze wykresy i tabele pokazujące dane z rozbiciem na dni tygodnia i na godziny, co dostarcza dodatkowych informacji o zachowaniach gości odwiedzających stronę.

Druga zakładka w xannStat to informacja o najczęściej odwiedzanych podstronach. Dla każdej podstrony podana jest ilość odwiedzin i data oraz godzina ostatnich odwiedzin. W przypadku AwStats też dostępna jest taka lista – na stronie głównej pokazywane jest 10 najpopularniejszych podstron, po kliknięciu „Pełna lista” można zobaczyć listę pozostałych (ograniczoną do pierwszych 1000 – takie domyślnie ograniczenie jest wszędzie, można go jednak zmienić w pliku konfiguracyjnym). Wśród wyświetlanych danych oprócz adresu podstrony i ilości odwiedzin jest też średnia wielkość, oraz ile razy podstrona była stroną wejściową bądź wyjściową. AwStats domyślnie usuwa też parametry przekazane do strony (czyli wszystko po znaku zapytania), można to jednak zmienić w pliku konfiguracyjnym jeżeli adresy podstron w całości opierają się na takich parametrach.

Kolejna zakładka w xannStat to URLe, czyli lista stron odsyłających. Adresy są podzielone na dwie grupy – wyszukiwarki i strony referujące. Dla każdego adresu wyświetlona jest ilość wizyt oraz data i czas ostatniej z nich. W AwStats też dostępne są te dane – tutaj dodatkowo z rozbiciem na strony i żądania (ta druga wartość uwzględnia inne zasoby (np. obrazki)  linkowane z zewnętrznych adresów). Wartości te podane są jako liczby oraz w procentach. Tutaj też AwStats domyślnie usuwa parametry z adresu URL – można to oczywiście zmienić w pliku konfiguracyjnym (osobiście zastanawiam się nad tym, ze względu na chęć poznania dokładnych adresów postów na różnych forach, prowadzących do mojej strony).

Następna zakładka w xannStat to Keywords, czyli co wpisywali ludzie do wyszukiwarki. Lista jest standardowa – fraza, ilość i data/czas ostatniej wizyty. Istnieje tutaj też możliwość wyeksportowania wszystkich słów do pliku CSV. Na PiO wspominana była możliwość eksportu słów kluczowych do eweblinka – trudno mi jednak powiedzieć czy służy do tego właśnie ta opcja, czy też dostępna jest inna opcja to automatycznego przenoszenia tej listy (jeżeli wiesz tak to jest zrobione, proszę o informację w komentarzu).

AwStats też wyświetla listę słów kluczowych wpisanych do przeglądarki, wraz z ilością oraz ilością w procentach. Ciekawostką jest też drugie podobne zestawienie, gdzie podane są liczby dla pojedynczych słów występujących we wpisywanych frazach. Niestety nie ma tutaj opcji eksportu tych danych, więc trzeba tutaj napisać odpowiedni skrypt do tego, albo skopiować treść strony do edytora i tam ją dalej obrabiać. Warto także wiedzieć że do poprawnego dekodowania polskich znaków trzeba włączyć wtyczkę decodeutfkeys (bez niej wyświetlają się krzaki).

Dalej w xannStat mamy zakładkę Ostatnie odwiedziny, gdzie jest lista ostatnich odwiedziających, zawierająca pogrupowane wg adresu IP adresy wyświetlonych stron. W AwStats jest natomiast lista adresów z których ostatnio były odwiedziny, wraz z podaną ilością stron, żądań i pasmem i datą/czasem ostatnich odwiedzin. Jak dla mnie te opcje (zarówno w wersji z xannStat jak i z AwStats) to zbędny bajer – nie potrzebuję czegoś takiego :).

Ostatnia zakładka w xannStat gdzie wyświetlają się ciekawe dane to Konwersja na cele. Można tam zdefiniować cele do śledzenia, podając dla każdego jego nazwę, URL oraz referera. Po zdefiniowaniu celu, xannStat będzie pokazywać ile razy ten cel został osiągnięty. W AwStats czegoś takiego standardowo nie ma. Można jednak tam zdefiniować dodatkowe sekcje w pliku konfiguracyjnym, więc powinno się udać zrobić coś podobnego – z tej możliwości jednak jak na razie nie miałem okazji korzystać.

Pozostałe zakładki w xannStat to Konfiguracja i Wylogowanie – ich nie będę opisywał :).

W AwStats natomiast dostępnych jest jeszcze kilka ciekawych rzeczy: informacja o domenach i krajach odwiedzających (domyślnie jest to ustalane na podstawie domeny, ale można uaktywnić wtyczkę GeoIP aby uzyskać bardziej dokładne dane), lista robotów sieciowych które nas odwiedziły, informacja o czasie wizyty, ile raz każdy z typów plików był pobierany i jakie systemy i przeglądarki używają odwiedzający. Są też sekcje Rozmaitości (tutaj wyświetlają się dodatkowe dane zbierane przez osobny skrypt JavaScipt) oraz Kody błędów HTTP.

Podsumowując: praktycznie wszystkie istotne opcje statystyk xannStat są dostępne w statystykach AwStats. Przewagą xannStat jest natomiast możliwość eksportu słów kluczowych do CVS (nie wiem jak jest w praktyce z tą integracją z eweblinkiem), oraz możliwość łatwej konfiguracji śledzenia prostych celów. Osobiście pozostanę przy AwStats – nie tylko ze względu na to że są one darmowe, ale też ze względu na ich możliwości. Z chęcią zobaczę jednak co nowego oferować będą w przyszłości statystyki xannStat – jeżeli znajdzie się tam coś naprawdę ciekawego, jest duża szansa że je zakupię dla siebie.

This entry was posted on piątek, Luty 20th, 2009 at 23:10 and is filed under Pozycjonowanie, Skrypty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

5 komentarzy do “AwStats vs xannStat – porównanie możliwości”

 1. Marek Says:

  Używam xannstat i chwale je sobie , faktycznie są bardzo dobre

 2. Sklep kulturystyczny Says:

  Porównanie trochę niefortunne ponieważ. Statystyki xannstat są przeznaczone dla odbiorców spod znaku marketing internetowy, natomiast AwStats z pod znaku mydło i powidło, czyli wszystko. Wszystkie opcje odnośnie serwerów, domen, ruchu itp. czyli wszystkiego po za tymi potrzebnymi dla marketingowca można znaleźć w statystykach serwera.

  Tak export fraz do cvs służy ich późniejszemu importowi do eweblinka w celu podlinkowania tzw long tail.

  Wnioski są takie, że XannStat są zalecane dla osób profesjonalnie zajmujących się marketingiem sieciowym we własnej firmie lub firmie dla jakiej pracują, natomiast AwStats są zalecane dla reszty czyli osób, które prywatnie coś tam sobie dłubią i nie stać ich na bardziej profesjonalne narzędzia. Czy obydwie te grupy mogą w efekcie osiągnąć ten sam cel ? Na pewno tak, jednak nie wymagajmy od osób odpowiedzialnych za marketing aby kombinowały ze statystykami jak tu osiągnąć to na czym im zależy. Dla marketingowca stracony czas, to stracone pieniądze więc oni z reguły chcą mieć szybki i bezproblemowy dostęp do interesujących ich statystyk i funkcjonalności. Osoby prywatne mają z reguły więcej wolnego czasu więc są w stanie go poświęcić na dodatkową konfigurację, dokładne przestudiowanie produktu itp.

 3. Eryk Says:

  Według mnie AWstat jest po prostu najlepsze, ale to tylko moja opinia.

 4. Eryk Says:

  Według mnie AWstat jest po prostu najlepsze, ale to tylko moja opinia, z którą nikt nie musi się zgadzać.

 5. Marek Says:

  Ja bałbym się instalowania statystyk xannstat, ponieważ ta firma zajmuje się obsługą marketingową innych firm. Skąd mam pewność, że dane ze statystyk nie wypłyną do konkurencji !!!! Uważam, że działania firmy Xann w tym przypadku są troszku nie etycznie, ale może się mylę,

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: