Integracja kont Google AdSense i Analytics

Kilka dni temu Google udostępniło mi opcję integracji kont AdSense i Analytics. Ponieważ czekałem na to już od jakiegoś czasu, postanowiłem czym prędzej przetestować tą nową możliwość w praktyce.

Sama integracja była w miarę prosta – po zalogowaniu się do konta AdSense nad tabelką pojawił mi się link do wykonania tej operacji. Kliknięcie go przeniosło mnie na stronę, gdzie m.in. był filmik z dodatkowymi informacjami co i jak zrobić – całość wymagała przejścia ode mnie przez kilka stron.

Osoby posiadające tylko jedną stronę podpiętą pod Google Analytics mają prosto – wystarczy kilka kliknięć i wszystko jego gotowe. Ponieważ ja mam tam więcej stron, więc procedura była bardziej rozbudowana. Po pierwsze musiałem wybrać dla których stron (spośród tych podpiętych do GA) chcę włączyć integrację. Po wybraniu tego przeszedłem na kolejną stronę, gdzie spośród zaznaczonych stron musiałem wybrać stronę domyślną. Strona ta tym się wyróżnia od innych, że nie trzeba nic na niej zmieniać – na pozostałe strony trzeba wrzucić niewielki skrypt JavaScript. Dlatego jako stronę domyślną warto ustawić tą gdzie nie ma się możliwości umieszczenia dodatkowego kawałka kodu, lub gdzie jest to mocno utrudnione lub czasochłonne.

Po wybraniu strony domyślnej pojawia się kolejna strona, z informacją jaki dodatkowy skrypt należy umieścić na każdej ze stron. Jest on bardzo prosty:

<script type="text/javascript">
window.google_analytics_uacct = "UA-0000000-0";
</script>

Skrypt ten należy umieścić na początku strony – najlepiej w sekcji <head> lub zaraz po <body>. Zadaniem tego skryptu jest zapisanie identyfikatora statystyk GA, tak aby skrypt AdSense mógł się do niego dostać. W przypadku WordPress’a można ten kod umieścić na stronie za pomocą wtyczki All In One SEO Pack (trzeba go wkleić do pól Additional Post Headers, Additional Page Headers i Additional Home Headers), lub za pomocą wtyczki Header-Footer (w jej przypadku wystarczy wkleić kod tylko do pola head). W przypadku WordPress’a najłatwiej użyć do tego któregoś z moich pluginów: Google Integration Toolkit albo Custom Headers and Footers. (Tak przy okazji odradzę też stosowanie All In One SEO Pack – miałem z nim za dużo problemów, i ostatecznie zdecydowałem się napisać swój plugin: Meta SEO Pack).

Po zmodyfikowaniu wszystkich stron integracja jest zakończona i Analytics zaczyna zbierać dane o AdSense na naszych stronach. Zebrane dane są następnie prezentowane na raportach, do których można się dostać wybierając w menu opcję Zawartość i następnie AdSense. Znajdują się tam dokładne informacje o ilości wyświetleń i kliknięć w reklamy z rozbiciem na poszczególne podstrony – w ten sposób można dowiedzieć się które podstrony najwięcej zarabiają, i poświęcić im więcej czasu aby zarabiały jeszcze lepiej.

Drugim zestawieniem które znajduje się pod podaną wczęśniej pozycją w menu jest informacja o wyświetleniach reklam i kliknięciach z rozbiciem na witryny odsyłające. Do tego zestawienia można się też dostać wybierając w menu opcję Źródła odwiedzin / Witryny odsyłające, i następnie przełączając się na zakładkę Przychód AdSense. Ta zakładka jest także dostępna dla innych raportów w sekcji Źródła odwiedzin – można się więc dowiedzieć np. na odwiedzinach z których słów kluczowych zarabiamy najwięcej.

Osobiście jestem zadowolony z uzyskania dostępu do tych danych – wreszcie wiem gdzie najwięcej zarabiam :). Teraz pozostaje mi tylko przyjrzeć się temu dokładniej i zastanowić się co można jeszcze poprawić.

Update: aby dodać nową stronę do śledzenia, trzeba zrobić dwie rzeczy: jedna do dodanie na stronę odpowiedniego fragmentu kodu do śledzenia (takiego jak podany wcześniej). Druga rzecz którą trzeba zrobić to wejść w ustawienia strony w Google Analytics (na liście stron po zalogowaniu kliknij „Edytuj” przy stronie), następnie kliknąć na „Edycja” w ramce „Informacje o profilu witryny głównej” (ten link jest po prawej stronie na belce tytułowej) i zaznaczyć opcję „Tak, ten profil powinien otrzymać dane AdSense”. Potem wystarczy zapisać ustawienia, i od tego czasu Google Analytics powinno zacząć otrzymywać dane z AdSense.

This entry was posted on piątek, Luty 13th, 2009 at 22:10 and is filed under Programy partnerskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

9 komentarzy do “Integracja kont Google AdSense i Analytics”

 1. Krzysztof Lis Says:

  W przypadku WordPressa można po prostu wkleić kod do szablonu, do pliku header.php. :)

 2. SirZooro Says:

  Fakt, można tak też zrobić. Tylko potem przy zmianie skórki bloga trzeba pamiętać żeby skopiować wszystkie zmiany :)

 3. emks Says:

  A czy ktoś z Was wie jak dodać nową stronę do takiego zliczania?
  Konta spiąłem już jakiś czas temu. Od tamtej pory doszło mi kilka stron w GA i dla nich nie są zbierane statystyki adsense. Przegrzebałem wszystkie ustawienia, forum google i inne strony o tej tematyce i nigdzie nie znalazłem takiej informacji.
  Czy ktoś z Was wie jak to zrobić lub gdzie mam szukać pomocy?

 4. SirZooro Says:

  Aby dodać nową stronę do zliczania, musisz na niej wkleić odpowiedni kod JS, i włączyć otrzymywanie danych z AdSense w opcjach strony w GA. Na końcu wpisu dodałem informację jak to zrobić. Daj znać czy zadziałało :)

 5. emks Says:

  Zadziałało ale błąd był gdzie indziej:)
  Ja każdą nową stronę dodawałem jako nowy kanał w GA i dlatego nie można było tego połączyć. Jedno konto AS może działać z jednym kontem GA.
  No cóż, człowiek całe życie się uczy a samouki wchodzą pod górkę.
  Na szczęście coś mnie tknęło i teraz siedzę już godzinę i przenoszę wszystkie domeny na jedno konto;)

 6. SirZooro Says:

  Hmm, o tym nie pomyślałem :). Cieszę się że udało się rozwiązać problem.

  Tak przy okazji, w GA po zalogowaniu się na górze jest link „Edytuj ustawienia łączenia AdSense” – po jego kliknięciu uruchamia się ten sam kreator który opisałem na początku we wpisie. Za jego pomocą też można włączyć integrację Analytics z AdSense.

 7. emks Says:

  Dokładnie tak ale warunek jest taki, że jak się zalogujesz do GA to musisz być na tym koncie, które było wcześniej spięte z ads:) A u mnie pierwsze pokazywało się zupełnie inne i stąd nie mogłem znaleźć tego napisu “Edytuj ustawienia łączenia AdSense”. Jak już go znalazłem na koncie spiętym, to wiedziałem co muszę zrobić:)
  No nic.. czekamy na pierwszy dane. Zły tylko jestem, że tydzień na to straciłem.
  Może ktoś inny, kto będzie miał podobny problem i trafi tutaj nie będzie tyle czasu dzięki naszym komentarzom tracił.
  Pozdrawiam

 8. SirZooro Says:

  Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)

 9. stan Says:

  ja zrąbałem sprawę jeszcze gorzej niż emks, też nie wpadłem na to, że tylko 1 konto analyticsa może być połączone z danym adsensem i zorientowałem się dopiero jak usunąłem to właściwie w analytics.. teraz mam konto adsense połączone z nieistniejącym analytics, ma ktoś jakiś pomysł? ;)

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: