Preclowanie – podsumowanie po 7 miesiącach

W zeszłym roku końcem maja zakupiłem na Allegro usługę preclowania. Przez ok. miesiąc krótkie (500-znakowe) artykuły były wtedy dodane do różnych precli – w sumie 119 wpisów. Jak wtedy sprawdziłem, wszystkie precle były w indeksie.

Ostatnio przypomniałem sobie o tym przy okazji postu na PiO dotyczącego podlinkowania swoich wpisów. Ponieważ moje nie były linkowane, postanowiłem nadrobić to „niedopatrzenie”. Przy okazji sprawdziłem czy wpisy i precle są w Google. Wyniki okazały się druzgoczące.

Spośród 119 wpisów które miałem wymienione w raporcie końcowym z preclowania, zaindeksowanych było tylko 35 (29,4%). Dodatkowo było jeszcze 10 (8,4%) takich które nie były zaindeksowane, ale sam precel był w indeksie – zatem po podlinkowaniu te wpisy powinny też pojawić się w indeksie.

Pozostałe 74 wpisy (62,2%) nie nadawały się już do użytku. Większość z nich była w zbanowanych preclach, albo precle już nie istniały lub nie działały. Trafiły się tutaj też chyba dwa precle z których moje wpisy znikły.

Podsumowując: siedem miesięcy wystarczyło aby stracić ponad połowę z nich. Za kilka miesięcy ten wynik pewnie się jeszcze pogorszy. Z drugiej jednak strony cieszy że mój wpis był nadal zaindeksowany w większości precli które przetrwały, pomimo że specjalnie ich nie linkowałem. Wniosek jest więc taki że preclując warto wybierać przede wszystkim te starsze precle – jest większa szansa że utrzymają się dłużej w indeksie wyszukiwarki. Poza tym ich moc jest większa niż „świeżynek” które zostały założone stosunkowo niedawno.

This entry was posted on poniedziałek, Styczeń 26th, 2009 at 20:08 and is filed under Pozycjonowanie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

7 komentarzy do “Preclowanie – podsumowanie po 7 miesiącach”

 1. lucky Says:

  Roboty nie przerobisz, wódki nie przepijesz…

  Z doświadczenia wiem, że lepiej stawiać na wiekowe precle. Zwłaszcza takie, które przetrwało 2 lub 3 ostatnie fale banów, które dotknęły także precle.

  Jeśli ktoś stawia na rzekomo „zadbane” precle, to może się okazać, że po kilku miesiącach z takiego super precla nie wiele już zostało. Bo komuś się nie chciało, bo nie było na przedłużenie domeny, bo nie starczyła na hosting.

  Pozdrawiam
  Unikalnatreść.pl

 2. SirZooro Says:

  Co racja to racja. Za starymi preclami przemawia jeszcze to że strony z wiekiem nabierają też mocy. Zatem zabierając się do preclowania warto zacząć od tych najstarszych, ew. dla szybszego efektu można też dodawać trochę do tych z niezerowym PR i dużym site w indeksie głównym.

 3. Bartek Says:

  dostalem ostatnio liste niby dobrych precli. Takich wlasnie starych i zaindeksowanych. ZObaczymy co mi z tego wyjdzie.

 4. Adam Says:

  Ja korzystam regularnie z preclowanie.polubie.pl i mam w ten sposób zawsze świeże wpisy.

 5. Adam Says:

  Ja bardzo selektywnie wybieram, chociaż nie koniecznie kierując się wiekiem, bo stare też często są słabe, a przede wszystkim często mają bardzo dużo wpisów, co moim zdaniem wbrew niektórym opiniom jest minusem.

  P.S.

  Ten Adam powyżej to nie ja ;)

 6. Paweł Mąka Says:

  Ja jestem zdania że wszystko co daje się automatom prędzej czy później dostanie bana za śmietnik. Tylko moderowane przez ludzi precle z artykułami od 1000< mają szansę na kilka lat życia. Widzę że swój test robiłeś dawno więc podam swój przykład z przed 2 miesięcy. Dodałem swoim programem wpis do 2800 precli po dwóch miesiącach zaindeksowanych linków mam 4

  Google coraz lepiej wyłapuje śmietniki i double content.

  Pozdrawiam

 7. Zofia Says:

  Stawiam precle w zasadzie od tego miesiąca. Kieruję się takimi zasadami: stawiam na domenach przechwyconych, miminum 5 letnich, nie stawiam publicznych, ustalam listę kilku, kilkunastu współautorów z reguły doświadczonych SEO. Zasady pisania artów: minimum 1.2k znaków, wskazany obrazek, max trzy linki, brak linków we wstępie.
  Zasady linkowania wpisów: na razie jedna – bez linków z SWL.
  Zobaczymy jak wypadnie test i jaka będzie żywotność precli.

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: