Próba wyliczenia skuteczności linkowania

Post ten napisałem w pierwszych dniach stycznia, jednak to tej pory nie był on opublikowany – chciałem zobaczyć jakie będą praktyczne wyniki testu bazującego mającego za cel zweryfikować słuszność poniższych założeń. Więcej na jego temat napiszę w osobnym poście. Tutaj tylko powiem że nie zauważyłem kary za linki wychodzące, jak i kary za wzajemne linkowanie (wszystkie linki są tematyczne). Pojawił się natomiast bonus za wzajemne linkowanie (!). Zapraszam zatem to lektury – zarówno tego tekstu, jak i kolejnego, który opublikuję w najbliższych dniach.

Podjąłem próbę teoretycznego policzenia jakie skuteczne mogą być różne metody linkowania nawzajem stron. Zbudowałem w tym celu odpowiedni model w Excelu. Przyjąłem przy tym następujące założenia:

 • każda strona posiada bazową moc wynoszącą 1;
 • każdy link wychodzący obniża bazową moc o 0,1 (kara za nietematyczne linki);
 • linki nie przekazują całości mocy, ale tylko jej część (zależy to od tematyczności linkowania) – przeprowadziłem symulacje dla różnych wartości tego parametru. Dalej przedstawię wyniki dla wartości 90% (linki tematyczne) i 30% (linki nietematyczne);
 • dostępna moc rozkłada się proporcjonalnie pomiędzy wszystkimi wychodzącymi linkami;
 • za linkowanie wzajemne nakładana jest kara polegająca na obniżeniu mocy linku o 1/N, gdzie N jest to długość pętli (czyli wynosi ona 1/2 dla dwóch stron zlinkowanych A <-> B i 1/3 dla trzech stron zlinkowanych A -> B -> C -> A).

Wyniki liczyłem iteracyjnie. Jak się okazało, przy linkowaniu wzajemnym moc stron wzrastała w kolejnych iteracjach, ale algorytm był zbieżny – wynik ustalał się po kilku-kilkunastu iteracjach (z dokładnością do 2 miejsc po przecinku).

Wyniki dla linkowania tematycznego (linki przekazują 90% mocy), czyli moce podlinkowanych stron:

 • link bezpośredni (A -> B): 1,81;
 • wzajemne linkowanie 2 stron (A <-> B): 1,64;
 • wzajemne linkowanie 3 stron (A -> B -> C -> A): 2,25;
 • wzajemne linkowanie 3 stron metodą każda z każdą (A <-> B, A <-> C, B <-> C): 1,45

Jak widać linkowanie „każdy z każdym” wypada najgorzej, więc nie powinno być ono wogóle stosowane w praktyce. Jeżeli już musisz tak linkować, to lepiej ograniczyć się do wzajemnego linkowania tylko dwóch stron, a nie większej grupy (kary za linki wychodzące). Można tutaj stosować też linkowanie bezpośrednie (A -> B), ale jeszcze lepiej zastosować linkowanie po trójkącie (A -> B -> C -> A) – ta metoda linkowania okazała się zdecydowanie najlepsza. Dla dłuższych pętli będą jeszcze lepsze (np. A -> B -> C -> D -> A), ze względu na coraz mniejsze kary za linkowanie bezpośrednie. Dla pętli nieskończonej moc wynosiłaby aż 9. Z tego wynika że warto linkować do innych dobrych tematycznych stron – w ten sposób można stworzyć takie właśnie „pętle pozycjonujące”.

Wyniki dla linkowania nietematycznego (linki przekazują 30% mocy), czyli moce podlinkowanych stron:

 • link bezpośredni (A -> B): 1,27;
 • wzajemne linkowanie 2 stron (A <-> B): 1,06;
 • wzajemne linkowanie 3 stron (A -> B -> C -> A): 1,13;
 • wzajemne linkowanie 3 stron metodą każda z każdą (A <-> B, A <-> C, B <-> C): 0,94

Linkowanie „każdy z każdym” tutaj także wypadło najgorzej – nie tylko nie spowodowało podniesienia mocy strony, ale nawet ją obniżyło (w praktyce podejrzewam że wzrost mocy będzie ale niewielki – trzeba by tutaj poprawić współczynniki kar za linki wychodzące). Lepiej wypadły tutaj wzajemne linkowanie stron, a najlepiej linkowanie bezpośrednie. Dalsze zwiększace długości pętli powoduje wzrost mocy, ale nie aż tak spektakularnie jak przy linkowaniu tematycznym – dla pętli nieskończonej moc wyniesie 1,29, czyli zaledwie 0,02 więcej niż przy linkowaniu bezpośrednim. Dlatego w przypadku linków nietematycznych nie warto się bawić we wzajemne linkowanie, a po prostu jak najwięcej linków skierować na pozycjonowaną stronę.

This entry was posted on wtorek, Luty 3rd, 2009 at 0:39 and is filed under Pozycjonowanie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 komentarzy do “Próba wyliczenia skuteczności linkowania”

 1. Adrian Says:

  Ciekawe zestawienie, tylko ciekawe czy wyniki pokrywają się z prawdą.

 2. SirZooro Says:

  Wkrótce planuję napisać posta z małym podsumowaniem dotychczasowych wyników mojego testu. Jego wyniki przynajmniej w części potwierdzają moje obliczenia.
  Wydawało mi się że pozycje testowych stron były już w miarę ustabilizowane (przez 2 tygodnie nie było żadnych zmian w kolejności stron), a tu dzisiaj bach! Pierwsza strona poleciała na ostatnie miejsce. Wygląda więc że to jeszcze nie koniec zabawy :)

 3. Adi Says:

  Czyli twój test potwierdził, że wzajemne linki mają obniżoną moc? Ostatnio na Pio ktoś tam pisał, że nie i szukał „dowodów” (przy założeniu tematyczności). Kary za wzajemne linkowanie podobno mogą się pojawiać przy bardzo dużej ilości linków wzajemnych A->B B->A, ale chyba tego nikt nie sprawdzi do końca. Jeśli chodzi o tematyczność, to wydaje mi się, że do końca trudno określić co jest tematyczne, a co już nie. Widzę test był przeprowadzony już dość dawno, to w sumie nawet dobrze, bo teraz ciężko coś przetestować ostatnio przy tak dużej rotacji wyników w serpach.

  Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: