Usuwanie SWL ze strony: bonus i filtr

Jak zapewne pamiętacie, 12 listopada Google wrzuciło do filtra kolejną porcję stron. Filtr ten miał jedną cechę szczególną, odróżniającą go od wcześniejszych – do filtra wpadło bardzo dużo stron które wyświetlały boksy Linkme. Skala tego była tak duża, że admini Linkme zdecydowali się na drastyczny krok – zmienili wszystkie boksy wyświetlane na stronach na zwykłe linki, i dodatkowo zablokowali możliwość ponownego ich włączenia.

Filtr ten dotknął też kilka moich stron, gdzie wyświetlały się te boksy (na szczęście było to tylko zaplecze). Ponieważ był to kolejny już raz gdy do filtra wpadały strony z SWL, postanowiłem usunąć linki SWL z dwóch stronek na których mi zależało, co też zrobiłem w ciągu kilku następnych dni. Z początku nic się nie działo (Google ma dużą bezwładność), ale w końcu w statystykach zaczęły się pojawiać widoczne zmiany.

Statystyka strony #1

Statystyka strony #1

Statystyka strony #2

Statystyka strony #2

Jak widać na powyższych zrzutach ekranu, usunięcie SWL ze strony poprawiło pozycję strony w Google, co spowodowało wzrost liczby odwiedzin. Mogło to być spowodowane faktem że strona się zmieniła, lub też faktem że wyświetlane linki za swoją nietematyczność nakładały karę na stronę – trudno powiedzieć co było przyczyną. Faktem jest jednak że usunięcie linków przełożyło się na wzrost pozycji i wzrost liczby odwiedzin.

Ta zwiększona ilość odwiedzin utrzymała się zaledwie kilka dni – później strona wpadła w filtr. Po jego nałożeniu wysłałem do Google prośbę o ponowne rozpatrzenie strony. Trudno mi jest powiedzieć czy to pomogło, czy też po prostu był to filtr nałożony na 7 dni -po upływie dokładnie tygodnia filtr wczoraj zniknął.

Warto zwrócić uwagę że strony wróciły na swoje pozycje sprzed filtra – ilość odwiedzin jest na podobnym poziomie. Świadczyć to może o tym że linki z SWL powodowały obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście może też być tak że strona dostała bonus za to że się zmieniła, i ten bonus nadal się utrzymuje. Niezależnie jak jest naprawdę, warto założyć że obydwie wersje są prawdopodobne i uwzględniać je na co dzień w praktyce, poprzez częstą aktualizację treści na stronach i uważanie do kogo się linkuje i jak (z nofollow czy bez)

This entry was posted on czwartek, Grudzień 4th, 2008 at 22:40 and is filed under Pozycjonowanie, Wyszukiwarki. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

11 komentarzy do “Usuwanie SWL ze strony: bonus i filtr”

 1. Marcin Says:

  Witam,

  Wartościowy blog z unikalnym contenetem pisanym przez zawodowego dziennikarza wpadł w filtr na wszystkie pozycjonowane frazy. Strony poleciały o 50 pozycji w dół. Blog linkował z paru artykułów do strony pozycjonowanej, reszta publikacji nie maiła linków zewnętrznych. Blog miał dość dużą liczbę odwiedzin (około 200 dziennie na frazy średnio popularne). Jeden art był linkowany z Linkme a reszta linków prowadziła do strony głównej i była linkowana z katalogów (każdy wpis dodawałem ręcznie i różnicowałem anchory). Na stronie, która dostała filtra nie było nigdy żadnego SWL, ani innych reklam i linków do stron oprócz pozycjonowanej. Mam pytanie, co robić. Złożyłbym prośbę o ponowne rozpatrzenie strony lecz boję się usunąć linki do strony pozycjonowanej, żeby i ona nie dostała filtra (tematyka bloga pokrywa się z tematyką strony pozycjonowanej). Czy bez zdjęcia tych linków jest sens zgłaszania zażalenia do google? Czytałem Twoje arty i wiem, że miałeś problemy z filtrami na swoich stronach. Mam prośbę, o Twoją opinię i pomoc w tym temacie.

  Pozdrawiam,
  Marcin

 2. qiqq Says:

  Jedna z moich witryn również wpadła w ten filtr. Dziś usunąłem linki z LinkMe. Zobaczymy jak zareaguje na to google

 3. SirZooro Says:

  @qiqq: daj znać za parę dni co się dzieje ze stroną.

  @Marcin: linki do strony pozycjonowanej pozostaw, zwłaszcza że są one powiązane tematycznie. Przejrzyj stronę, popraw ją trochę pod kątem optymalizacji i wyślij prośbę o ponowne jej rozpatrzenie do Googla.

  Co do przyczyny filtra – podejrzewam że przyczyną tutaj mógł być schemat linkowania – poza jednym artykułem linkowana była tylko strona główna. Być może przyczynił się tutaj też fakt linkowania tylko z katalogów. Dlatego na przyszłość proponuję aby zmodyfikować schemat linkowania, tak aby linkować również podstrony (przynajmniej podstrony kategorii, możesz też dodać trochę linków na wybrane artykuły). Postaraj się też o pozyskanie linków z innych stron niż katalogi, np. z for czy blogów.

 4. Jacek Krużycki Says:

  I jak się trzymają te dwie Twoje strony? Poleciały czy idą w górę?

 5. SirZooro Says:

  Jeżeli nie liczyć spadków związanych ze świętami, to strony mają się całkiem nieźle – nie było sytuacji że strony zaliczyły ponownie nagły spadek. Pierwsza z nich jak na razie nie wróciła jeszcze do pozycji sprzed świąt, więc trudno mi powiedzieć czy to jakieś zawirowanie związane z ostatnim update PR, czy kwestia tematyki strony (związana z komputerami) – na innej stronie o podobnej tematyce też mam podobnie, więc to właśnie podejrzewam – w najbliższym czasie powinno się wyjaśnić co i jak. Statystyki drugiej strony wróciły już do poziomu sprzed świąt – ta strona ma jednak inną tematykę (języki obce).

 6. kacper Says:

  Mam pytanie czy takie sytuacje mialy jeszcze miejsce w późniejszym czasie ?

 7. SirZooro Says:

  Czy chodzi Ci o filtr za usuwanie linków? Od tamtego czasu unikam instalowania SWLi na wartościowych stronach, więc nie wiem. Z zapleczówek też nie próbowałem usuwać, więc nie wiem.

 8. koniczyna Says:

  Przyznam szczerze, ze uzycie SWL przynosi mi ostatnio same negatywne skutki, google wcale nie przyspieszylo mechanizmu indeksowania, a strony w padaja w filtr jedna po drugiej

 9. Jacek Krużycki Says:

  @koniczyna, użycie SWL – w jakim sensie? Wrzucenie linków na stronę czy podlinkowanie punktami? Bo nie wiem czym tu się przejmować… przecież SWLi nie instaluje się na w miarę ważnych stronach, tak samo z linkowaniem – SWLi używa się tylko jako wsparcie. A zaplecze może być zafiltrowane – to nawet lepiej bo jakiś „serdeczny” przez przypadek na nie nie trafi ;)

 10. sex Says:

  Negatywne skutki były widoczne już parę dni przed 12 listopada, ponieważ filtr był wprowadzany stopniowo. 2 moje strony również dostały po dupce ale sumarycznie do 12-tego wróciły na swoje pozycje, za to inne strony które były wcześniej konkurencyjne poleciały na łeb na szyję. Powód ? Wydaje mi się, że przed wprowadzeniem filtra był on testowany na wybranych przez specjalistów stronach ręcznie.

 11. felgis Says:

  Po lekturze tego artykułu jedno jest pewne, wyrzuciłem właśnie seodopalacza ze swojej strony i nie sięgnę już po żaden tego typu wynalazek. Wolę spać spokojnie
  Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z zasadami korzystania z serwisu i polityką prywatności! Komentarze niezgodne z zasadami korzystania z serwisu będę usuwane.

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: